Palačinky pro každou příležitost

Palačinky pro každou příležitost

Ke snídani se nejlépe budou hodit ty nejklasičtější palačinky promazané marmeládou či jinou náplní dle naší chuti. Můžeme je podávat rovnou promazané, nebo dát strávníkům vybrat a předložit jim palačinky spolu s několika náplněmi - čokoládovou omáčkou, lískooříškovou pomazánkou, tvarohovou náplní, skořicí a moučkovým...


Ke snídani se nejlépe budou hodit ty nejklasičtější palačinky promazané marmeládou či jinou náplní dle naší chuti. Můžeme je podávat rovnou promazané, nebo dát strávníkům vybrat a předložit jim palačinky spolu s několika náplněmi - čokoládovou omáčkou, lískooříškovou pomazánkou, tvarohovou náplní, skořicí a moučkovým cukrem, kakaem, višňovým džemem, a ti si palačinky promažou dle vlastní chuti. K obědu pak můžeme zvolit některou ze slaných palačinek. Oblíbenou variací jsou zejména ty se špenátovými nebo česnekovými náplněmi. Na pozdní odpoledne si necháme složitější variace jako palačinky s ovocem, ozdobené šlehačkou. Večer, při svíčkách, budou nejefektnější flambované palačinky, uvnitř s několika druhy zmrzliny a polité čokoládou, kdy perfektně vynikne kontrast studeného a teplého.

Jednoduché zásady přípravy
Lijeme mléko do mouky, ne naopak – nepřidáváme do mléka mouku, nadělaly by se nám hrudky.
Těstu prospěje, když je necháme hodinu či dvě odležet v chladu, ale ne v chladničce.
Chuť zjemníme a zvýrazníme likérem, ale ne příliš sladkým (nejlépe třešňovice, rum, meruňkovice).
Správné palačinky musejí být zlatavé.
Nejklasičtější náplní je meruňková zavařenina. Takto naplněné palačinky flambujeme třešňovicí.

Tipy pro snadnou přípravu
S palačinkami jsou většinou tři problémy – trhají se, připalují se a jsou moc silné. Od posledního pomůže správný odhad hustoty těsta a pak už jen praxe. Cílem je nalít co nejrychleji co nejmenší množství těsta na pánev a ihned je na ní rovnoměrně rozprostřít. Palačinky musí být tenounké jako papír.


Do těsta můžeme přidat naopak trochu sodovky nebo i rum, chuť mu dodá i třešňovice. Ve všech případech budou palačinky i nadýchanější. I když používáme hotovou sypkou směs na palačinky, těsto bude chtít obyčejně ještě mírně přisolit, případně vsákne více vody, než udává návod.

S první hotovou palačinkou většinou moc parády nenaděláme, protože se pravděpodobně potrhá. Použijeme ji tedy jako zkoušku – než začneme péct další, ochutnáme ji a zjistíme, jestli je těsto dostatečně slané, zda nemá bezvýraznou a planou chuť. Případně ještě dochutíme.

Mezitím dobře promastíme pánev a důkladně ji zahřejeme. S další várkou těsta oheň ihned stáhneme a udržujeme jej dále na slabé úrovni.

Recepty pro dobrou chuť
Palačinky s třešněmi
300 ml mléka, 100 g hladké mouky, 1 vejce, 2 lžíce nasekané čerstvé máty, špetka soli, 400 g
Z mléka, mouky, vejce, nasekané máty a špetky soli připravíme palačinkové těsto a dáme odpočinout. Mezi tím třešně a třešňovou šťávu, mandlovou esenci, koření a škrobovou moučku dáme do hrnce a za stálého míchání uvedeme do varu. Na mírném plameni vaříme, dokud směs nezhoustne a nezjasní, pak odstavíme. Zatímco třešňová směs chladne, upečeme z připraveného těsta palačinky, které následně směsí naplníme, naplněné posypeme moučkovým cukrem a opraženými mandlemi.

Palačinky se zmrzlinou a horkou čokoládou
500 ml mléka, 125 g hladké mouky, 2 vejce, 80 g rozehřátého másla, 50 g moučkového cukru, sůl, vanilková a jahodová zmrzlina – celkem 1 litr, 10 ml likéru (nejlépe orange curaçao)

Smícháme mouku, vejce, žloutek, polovinu cukru a osolíme. Postupně vléváme mléko a stále mícháme. Nakonec dáme máslo a likér. Po upečení pocukrujeme, na talířcích navršíme na jednotlivé palačinky zmrzlinu, přikrytou palačinku polijeme horkou čokoládovou omáčkou. Můžeme rovněž flambovat.

Flambované palačinky
1/8 l mléka, 100 g hladké mouky, 2 vejce, 4 lžičky másla, sůl, 300 g malin, 3 lžíce cukru, 6 cl rumu


-td-

Komentáře

Načítám komentáře...