Dveře, podlaha, osvětlení – důležité „maličkosti“ ve spíži

Dveře, podlaha, osvětlení – důležité „maličkosti“ ve spíži

Dveře mezi kuchyní a spíží musí být kvalitní, dobře těsnící, protože budou oddělovat dva prostory s odlišnými tepelnými poměry. Nechceme, aby na nás v kuchyni při práci táhl chlad ze spíže, a naopak – ani aby do spíže pronikalo teplo z kuchyně. Protože se ale na druhou stranu dá předpokládat, že mezi spíží a kuchyní...

Dveře mezi kuchyní a spíží musí být kvalitní, dobře těsnící, protože budou oddělovat dva prostory s odlišnými tepelnými poměry. Nechceme, aby na nás v kuchyni při práci táhl chlad ze spíže, a naopak – ani aby do spíže pronikalo teplo z kuchyně. Protože se ale na druhou stranu dá předpokládat, že mezi spíží a kuchyní bude velký provoz (během jediného vaření do spíže vstoupíme třeba i několikrát), dveře se musejí dát zavírat velmi lehce a tiše, klika musí být pohodlná a příjemná. Tak tomu bude v nově stavěném rodinném domě, kde si necháme vyprojektovat spíž opravdu přímo „u ruky“, tedy vedle kuchyně. Jinak je to ve starých bytech či venkovských domech, kde spíž najdeme za dveřmi vedoucími z chodby či předsíně, často velmi daleko od kuchyně, nelogicky třeba až někde u vchodu do domu. Hospodyně toho kdysi musely při vaření opravdu hodně nachodit.

Dále je velmi důležité správně zvolit dveře levé či pravé. Dveře se musí otevírat správným směrem – na tu stěnu, kde to nejméně vadí, ať už to bude „ven“ do kuchyně, nebo „dovnitř“, tedy do spíže. U těch druhých dveře nesmí překážet před policí, na kterou si pro něco jdeme. Pokud dveře otevíráme do kuchyně, pak jen podél stěny.

Podlaha ve spíži má být hladká a studená, nejpraktičtější je rozhodně dlážděná. Chlad budou dobře udržovat keramické dlaždice, někdy ve starších domech najdeme ale také i kamenné desky, kvádry či dlaždice. Cihlovou podlahu ve spíži máme nejspíše na chalupě. V novém rodinném domku se dá využít ve spíži třeba starší dlažba nebo zbytek z koupelny (to ale jenom v případě, že jsme koupili dlaždic opravdu dost - musíme si stále nechat rezervu na opravy v koupelně).

Osvětlení ve spíži se jeví jednoduše – většinou to spraví světlo přisazené ke stropu s jednou či dvěma žárovkami. Na světlo moc nemyslíme až do té doby, kdy něco nemůžeme najít, protože dobře nevidíme. Ve spíži ale musí být velmi dobře vidět, na což přijdeme, až začneme něco hledat v zadních policích. Pokud tedy máme systém polic složitý a spíž velkou, není od věci mít další světlo na stěně.

-ag-

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Návštěva ve spíži II. - plánujeme spíž
Návštěva ve spíži I.

Komentáře

Načítám komentáře...