První lepenková kuchyně

První lepenková kuchyně

Úplně první lepenková kuchyně na světě byla představena v italském televizním pořadu „Uno Mattina“, kde ji v praxi využili hned dva proslulí italští kuchaři. Lepenková kuchyně je výsledek spolupráce několika společností. Významně se na ní podílely především Tetra Pak Italia, která zajistila výrobu speciální pracovní...

Úplně první lepenková kuchyně na světě byla představena v italském televizním pořadu „Uno Mattina“, kde ji v praxi využili hned dva proslulí italští kuchaři. Lepenková kuchyně je výsledek spolupráce několika společností. Významně se na ní podílely především Tetra Pak Italia, která zajistila výrobu speciální pracovní desky, a Merloni Elettrodomestici, která dodala elektrospotřebiče.

Kuchyně z lepenky má velice jednoduchý, přesto originální design. Je doplněna varnou deskou, elektrickou troubou, dřezem s kohoutkem, několika zásuvkami a dvířky. Kuchyně se skládá ze dvou modulů 170 cm x 90 cm, kde každý váží přibližně 12 kg a vše je vyrobeno výlučně z lepenky. Speciální je především pracovní deska, jejíž dodavatelem byla italská pobočka společnosti Tetra Pak. Deska je nepropustná a lehce umyvatelná, a tak zaručuje maximální hygienu při přípravě jídla.

Základní materiál, který byl při výrobě kuchyně použit, je dvou nebo třívrstvá vlnitá lepenka. Množství použité lepenky odpovídá balíku přibližně 70 kusů novin. Jednotlivé části kuchyně byly slepeny lepidlem a sešity svorkami.

Pro Marca Capelliniho, autora tohoto unikátního projektu a ekologického návrháře, není lepenka neznámým materiálem. „Existuje řada situací, kdy je potřeba nízkonákladová kuchyně s kratší dobou životnosti. Právě pro takové příležitosti se lepenková kuchyně velmi hodí. Je totiž lehká, snadno se montuje a demontuje, navíc se dá výborně tvarovat,“ dodává Capellini.

O technickou podporu jedinečné kuchyně se postaraly společnosti Tetra Pak a Merloni Elettrodomestici. Tetra Pak dodal speciální zalaminované kusy lepenky, které byly využity při výrobě nepropustné a hygienické pracovní desky. Merloni navrhla vhodné domácí spotřebiče – elektrickou troubu a varnou desku a provedla několik testů bezpečnosti přípravy jídel.

-Merloni Elettrodomestici-

Komentáře

Načítám komentáře...