Posezení pod padajícími hvězdami

Konec srpna je pro pozorování padajících hvězd ideální. Počasí je ideální také, takže nic nebrání tomu uspořádat večeři spojenou s pozorováním hvězd. Příjemnou večeři pod noční oblohou nám ale často nepříjemně kazí komáři a jiný kousavý hmyz. Co s tím ale dělat, když se nám k voňavému masu na grilu a vybraným vínům...

Konec srpna je pro pozorování padajících hvězd ideální. Počasí je ideální také, takže nic nebrání tomu uspořádat večeři spojenou s pozorováním hvězd. Příjemnou večeři pod noční oblohou nám ale často nepříjemně kazí komáři a jiný kousavý hmyz. Co s tím ale dělat, když se nám k voňavému masu na grilu a vybraným vínům právě nechce čichat repelenty?

Večeři si můžeme dát v originálním altánu na způsob velké moskytiéry, kterou velmi jednoduše vyrobíme. Potřebujeme jenom slunečník jakékoliv velikosti a bílou průsvitnou látku - mušelín, jemný tyl nebo jinou síťovinu. Hlavně s miniaturními očky, aby jimi hmyz neprolezl. Kolik látky musíme koupit si naměříme podle slunečníku, podle jeho výšky a průměru. Když střed látky položíme na střechu slunečníku, musí spadat na všech stranách až k zemi. Síťovina musí být tedy nejen dlouhá, ale také dostatečně široká; když takovou šíří nemáme, sešijeme k sobě dva pruhy.

Pod slunečník nejprve dáme stůl a židle, potom přes něj přehodíme látku. Na jedné straně ji podkasáme, abychom vytvořili vchod, kudy do síťovaného altánku vstoupíme. Potom síťovinu zase spustíme k zemi. Ocitneme se v průhledném stanu, kde si v klidu vychutnáme večeři, kterou si sem jen přeneseme od grilu. Ten postavíme po větru tak, aby kouř nešel přímo na moskytiéru, aby zbytečně nenačichla. Když děláme večeři v pevném zahradním krbu, postavíme slunečník ze stejných důvodů obdobně, proti větru.

Pod střechu slunečníku naaranžujeme světlo – žárovku, lampičku nebo lampiónky. Celý průhledný altán se tak krásně rozsvítí. Jemnou síťovinu naaranžujeme tak, aby byla v některých místech hustěji nařasená. Tím dosáhneme plastičnosti a zajímavého romantického vzhledu.

Pokud z altánku není nejlepší výhled na oblohu, po večeři se z něj jen přesuneme o kus dál na pozorovatelsky výhodnější místo - se sklenkou v ruce a již namazáni repelentem…

Síťový altánek je ale výhodný nejen večer, ale i v rozpáleném dni, kdy nařasená síťovina vytváří mírnou clonu a zmírňuje sluneční žár. Látku ve dne můžeme shrnout k jedné - osluněné - straně a hustším zřasením tak vytvořit sluneční zástěnu.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...