Spáry

Spáry

Jedním z našich velkých nepřátel v kuchyni jsou obyčejné spáry. Spáry mezi obkládačkami, škvíry mezi pracovní deskou a spotřebičem, mezerky mezi nábytkem a stěnou. To všechno znamená jedno: špínu a více bakterií, nebezpečí vzniku plísní – zkrátka méně hygieny a více práce. U nových kuchyní, které si dáme udělat v...

Jedním z našich velkých nepřátel v kuchyni jsou obyčejné spáry. Spáry mezi obkládačkami, škvíry mezi pracovní deskou a spotřebičem, mezerky mezi nábytkem a stěnou. To všechno znamená jedno: špínu a více bakterií, nebezpečí vzniku plísní – zkrátka méně hygieny a více práce.

U nových kuchyní, které si dáme udělat v kuchyňském studiu na míru, není žádný podobný problém. Celé kuchyňské pracoviště nám vytvoří a sesadí opravdu bezespárově – bez jakýchkoliv přechodů máme pracovní plochu, v ní vsazenou varnou desku, zasazené krájecí prkénko, a případně i samostatný lávový gril.

Ale co když jsme tak šikovní, že si na vylepšenou kuchyni troufáme sami, nebo nechceme zkrátka investovat do nové kuchyně a chceme tu stávající jen trochu rozšířit, zvětšit? V první řadě vždycky hledáme materiály, které svými vlastnostmi dovolují a zaručují vytvářet bezespárové povrchy, dají se spojovat hladce a jejichž přechody jsou neznatelné a bez nejen viditelných, ale i hmatatelných přechodů, kde by se mohla špína i minimálně usazovat. Takovým materiálem je právě například corian, o kterém jsme psali v minulém týdnu.

Obecně odpuzují špínu povrchy hladké a velmi hladké, které se dají místo silného drhnutí jen lehce přetáhnout hadříkem. Ale co právě v místě, kdy navazují na materiál jiný? Při renovaci a domácím vylepšování kuchyňských sestav nám jsou dobrými pomocníky celé sady akrylátů a silikonů, které jsou dnes už specializované: vybrat můžeme protiplísňový, speciální do kuchyně, bílý nebo průhledný (hodí se na utěsnění dřezu), i mnohé další.

Další kapitolou jsou spáry na vertikálním povrchu – zejména na stěnách. Tady se spárám můžeme tak trochu vyhnout nebo je omezit výběrem velkoplošných obkládaček namísto drobné mozaiky. Ta nám totiž kromě roztomilého vzhledu přinese „kilometry“ spár navíc. Místo nad pracovní plochou se ale také dá vyřešit ještě jinak. Někdy se používá jednolitá deska, třeba avantgardní beton (ovšem s „nepromokavou“ úpravou), anebo speciální tapeta se zvláštním vzhledem i vlastnostmi. Dá se říci, že jako se někdy obejde koupelna bez obkládaček, tak tomu může být i v tomto kuchyňském zátěžovém prostoru.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...