O corianu

O corianu

Atraktivní, neporézní a hladký, na dotyk příjemný a sympaticky působící. Odolný a barevně zajímavý. Stále jej vnímáme jako něco supernového, ale nějaký ten pátek už mu je. Takový je corian - materiál, který nám stále v naší kuchyni tak trochu voní novotou. Byl však vynalezen už v polovině 60. let! Ve výčtu jeho...

Atraktivní, neporézní a hladký, na dotyk příjemný a sympaticky působící. Odolný a barevně zajímavý. Stále jej vnímáme jako něco supernového, ale nějaký ten pátek už mu je. Takový je corian - materiál, který nám stále v naší kuchyni tak trochu voní novotou. Byl však vynalezen už v polovině 60. let!

Ve výčtu jeho dobrých vlastností můžeme ještě pokračovat: corian je homogenní, trvanlivý a nárazuvzdorný, stálobarevný a má velmi dlouhou životnost. V druhé polovině 60. let se vyzkoušela jeho všestrannost a corian se rychle začal využívat v rozličných interiérech – nejen v domácnosti, ale také v komerčních prostorách. U nás se však masově rozšířil až daleko později a v našich kuchyních (a koupelnách) se začal ve velkém objevovat někdy v minulém desetiletí. Známe jej důvěrně z kanceláří, bank, obchodů, hotelů, barů. Díky vysoké hladkosti a hygieničnosti jej potkáme i u lékaře nebo v zubní ordinaci. A co naše kuchyně doma?

Pokud se rozmýšlíme, čím letos kuchyni vylepšit a přemýšlíme nad progresivními materiály, neměli bychom rozhodně corian opomenout a měli bychom se s ním více spřátelit. Kdo corian už v kuchyni vyzkoušel, jeho přednosti vysoce ocenil. Z corianu se vyrábějí kuchyňské a jiné pracovní desky, dřezy a umyvadla, nábytek, interiérové osvětlení i velmi zajímavé a originální obklady stěn. Corian není porézní, plocha z něj vytvořená vyniká dokonalou hladkostí a velmi dobře se čistí. Bakterie do ní neproniknou, špína zůstane na povrchu. Působí velmi čistě a esteticky, což je velmi výhodné právě v dnešní době, která přeje otevřeným, velkým kuchyním. Propojení kuchyně, jídelny a obývacího pokoje jistě zvyšuje nároky na vzhled a dokonalé provedení kuchyňského nábytku a doplňků.

Otevřená kuchyně je v každém okamžiku všem na očích – musí být tedy více promyšlená a propracovaná než v minulosti. A měly by se tu objevovat opravdu kvalitní materiály, což nás opět přivádí k možnosti vyzkoušet tady corian.


-ag-
Foto: DuPont

Komentáře

Načítám komentáře...