Podlahové topení = zdravější způsob vytápění

Podlahové topení = zdravější způsob vytápění

Jedná-li se o zdraví, málokdy na něj myslíme v souvislosti s vytápěním. Zvláště když máme doma alergika nebo astmatika, měli bychom se zamyslet i nad tím, zda mu doma po všech stránkách vytváříme nejvhodnější prostředí. Podlahové topení už není žádný luxus pro „horních deset tisíc“. Naopak si získává stále větší...

Jedná-li se o zdraví, málokdy na něj myslíme v souvislosti s vytápěním. Zvláště když máme doma alergika nebo astmatika, měli bychom se zamyslet i nad tím, zda mu doma po všech stránkách vytváříme nejvhodnější prostředí.

Podlahové topení už není žádný luxus pro „horních deset tisíc“. Naopak si získává stále větší oblibu a není divu, protože tento způsob vytápění má mnoho nesporných výhod. Jednou z nich je právě i zdravotní hledisko. Příjemné sálavé teplo minimalizuje problémy s „taháním“ vzduchu a s vířením prachu. Rovnoměrným šířením tepla z celého povrchu podlahy se teplotní profil místnosti nejvíce blíží ideálnímu prostředí. Pro člověka je totiž příjemnější, když má nohy v teple a trochu chladněji ve výšce hlavy. Rovnoměrné klima způsobuje, že skutečnou teplotu subjektivně vnímáme jako o 1 – 2 oC vyšší, proto můžeme teplotu při takovémto typu vytápění snížit. Díky tomu se zvýší relativní vlhkost vzduchu, která zabrání přílišnému vysušování dýchacích cest. Navíc snížením teploty trochu ušetříme i na účtech za energii. Takto získaná úspora může dosáhnout až 15 %.

Při uvažování nad podlahovým vytápěním se dá vybrat, jestli nám více vyhovují termokabely nebo termorohože – síťky, na kterých je upevněný vytápěcí kabel. Termorohože se instalují jednodušším způsobem a je možné je dodatečně osadit i po položení dlažby. Takže například při rekonstrukci koupelny není potřeba „rozbombardovat“ celý prostor, stačí jen na staré kachličky položit samolepicí termorohož a tu překrýt novou dlažbou, přidat termostat na regulování teploty, a je to. Není nutné se obávat, že se nám podlaha při takovéto instalaci příliš navýší. Například při pokládce keramické dlažby vysoké 8 mm bude nový povrch podlahy vyšší o 12 až 15 mm než původní dlažba.

Přetopení nebo chladu se nemusíme obávat, na to je tu „mozek“ celého topného systému – elektrický termostat. Ten rozpozná, kdy se teplota v místnosti sníží a kdy je třeba místnost více dotopit. Některé novější termostaty mohou být i zároveň časovačem umožňujícím libovolné nastavení vytápění podle využívání jednotlivých místností. Například chceme-li přes noc nebo přes dovolenou šetřit, jednoduše se termostat nastaví tak, aby vyhřál koupelnu právě, když do ní ráno vkročíme. Topení by se ale nemělo vypínat úplně, protože na opětovné vyhřátí místností se potom spotřebuje velké množství energie.


-Ľubica Holická-
připraveno ve spolupráci se společností DEVI

Komentáře

Načítám komentáře...