Obtížný úkol - vybrat barvu kuchyně

I když dnes například tmavomodrá nebo červená patří mezi nejoblíbenější barvy kuchyní, jemně modrá či žlutá kuchyňská linka působí zřejmě při delším pobytu lépe na psychiku. Bohužel kuchyně je něco, co si nemůžeme doma zcela vyzkoušet předem. Ta nejjasnější červená je úžasná, ale je něco jiného vyzkoušet si červený...

I když dnes například tmavomodrá nebo červená patří mezi nejoblíbenější barvy kuchyní, jemně modrá či žlutá kuchyňská linka působí zřejmě při delším pobytu lépe na psychiku. Bohužel kuchyně je něco, co si nemůžeme doma zcela vyzkoušet předem. Ta nejjasnější červená je úžasná, ale je něco jiného vyzkoušet si červený svetr a nechat si domů přivézt červenou kuchyni.

Počet odhodlaných lidí, kteří si chtějí pořídit výrazně barevnou kuchyni, se ale stále zvyšuje. Lidé stále více sázejí na modernu, chtějí poslední novinky a nové barvy.

A pokud jde právě o barvy, výsledný dojem pouze odhadujeme. Představit si doma velkou kuchyňskou linku od stěny ke stěně a od podlahy ke stropu je náročné a většinou pro nás nemožné. Takže víme sice přibližně do čeho jdeme, ale výsledek spatříme až doma přímo na místě po instalování kuchyně. Včetně toho, jak nové barvy působí na naši psychiku a jak se v kuchyni cítíme. Červená působí dynamicky, ale na druhou stranu agresivně a může příliš dráždit. Temná modrá vyvolává pocit luxusních výrobků, ale ve velkých celcích může být poněkud depresivní. Všechno také záleží na správném nasvícení a kombinaci s doplňky – tmavomodrou rozzáří třeba nerez, bílá a bodová světla.

Rozhodně stojí za to zamyslet se nad kuchyní ve žluté barvě. Syté odstíny jsou veselé, světlá žluť rozšiřuje místnost a působí na nás velmi povzbudivě. Svěží kombinací je potom žlutá v několika navazujících odstínech, k tomu trocha zeleně a hodně kovu.

Také zelená barva působí optimisticky, uklidňuje a snižuje napětí. V zelené se cítíme blíže přírodě, zelená má ještě jednu zvláštnost – má velmi mnoho odstínů a typů od modrozelené a šedozelené po žlutozelenou, od khaki přes trávovou po jemně zelenkavou. Zajímavá je kombinace jakékoliv zelené s proutěným nábytkem.

A pokud si s barvami opravdu nevíme rady, uvažujme o kuchyni v bílém. Bílým kuchyňským nábytkem nic nezkazíme a navíc – vždycky dokážeme vyrobit interiér nějakým způsobem barevný – ať už barevnými stěnami, keramickými obklady, podlahou nebo barevným jídelním stolem a židlemi. Také kuchyňské doplňky v jedné výrazné a kontrastní barvě na bílém pozadí udělají z naší kuchyně přívětivou místnost.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...