Jak zvětšit prostor v malé kuchyni?

Jak zvětšit prostor v malé kuchyni?

Sklopné stolky, posuvné části pultů, nižší pojízdné stolky, které se dají zasunout pod pracovní pult, v některých místech zúžená pracovní plocha třeba jen na 40 cm, dokonalé využití rohů kuchyně, využití snížených parapetů, nik a různých hluchých koutů. Tak nějak se dá nafouknout prostor i maličké kuchyně. V takové...

Sklopné stolky, posuvné části pultů, nižší pojízdné stolky, které se dají zasunout pod pracovní pult, v některých místech zúžená pracovní plocha třeba jen na 40 cm, dokonalé využití rohů kuchyně, využití snížených parapetů, nik a různých hluchých koutů. Tak nějak se dá nafouknout prostor i maličké kuchyně. V takové malé kuchyni jsme často unaveni už z toho, jak se stále točíme na místě, mnohem více tady stojíme,
než chodíme. Domýšlení detailů, počítání centimetrů a milimetrů plochy se vyplácí stoprocentně právě v těch nejmenších místnostech.

Prostorově nevelká kuchyně je náročnější na udržování pořádku; snadněji tady ztrácíme přehled, věci jako by se někdy samy od sebe ztrácely, zejména když tady není dostatek světla. I proto by měl být její interiér perfektně promyšlen a zařízen. V extrémně malé kuchyni musíme nejen všechno potřebné nějak a někam umístit, ale také co nejlogičtěji uspořádat. Už při jejím zařizování tedy v zásadě řešíme tři okruhy úkolů: uspořádání pracovních ploch, výběr vhodných prostorově úsporných spotřebičů a úložné prostory. A někdy ještě navíc i jídelní kout.

Úložný prostor musí být v malé kuchyni využit opravdu do posledního centimetru, a to doslova od podlahy ke stropu. Ke slovu tak určitě přijdou rohové skříňky s půlkruhovými otočnými poličkami, skříňky zavěšené od stropu, velmi úzké (deset až patnáct centimetrů) a až dva metry vysoké poličky. Úzké nižší poličky zase dokonale vyplní štěrbiny mezi spotřebiči, které jsou jinak nevyužitelné.

Využijeme také různé výklopné pulty, může to být třeba žehlicí prkno, které je připevněno vertikálně a při práci se sklopí. Ale také se může vysunout z kuchyňské linky, v tom případě je samozřejmě kratší. Své místo tu najdou také zásuvné vozíky, mobilní stolky zasunuté pod pracovní deskou.

Hodně místa také zabírá otevírání dvířek – musíme počítat všude s otevíráním ledničky, myčky, skříněk a připočítat šířky dvířek k průchozímu prostoru. Proto tam, kde to trochu jde, využijeme různých systémů otevírání, které nejsou vůbec náročné na prostor – a to jsou zejména různé rolety a posuvná dvířka skříněk.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...