Malá kuchyně vyžaduje minispotřebiče

Malá kuchyně vyžaduje minispotřebiče

Spotřebiče běžných rozměrů můžeme do miniaturního prostoru kuchyňského koutu většinou natěsnat jenom s obtížemi. Přece se však ani ve stísněných podmínkách nechceme moderní techniky vzdát. Projdeme-li si širokou nabídku chladniček, myček, varných desek a digestoří a zaměříme-li se při tom na co nejužší typy, pěkných...

Spotřebiče běžných rozměrů můžeme do miniaturního prostoru kuchyňského koutu většinou natěsnat jenom s obtížemi. Přece se však ani ve stísněných podmínkách nechceme moderní techniky vzdát. Projdeme-li si širokou nabídku chladniček, myček, varných desek a digestoří a zaměříme-li se při tom na co nejužší typy, pěkných pár centimetrů můžeme ušetřit.

Koupíme úzké typy spotřebičů...
Nezbytná bude úzká myčka (široká pouze 45 cm), ale při větším nedostatku místa zvolíme myčku stolní. Místo sporáku přijde rozdělená varná deska a samostatná trouba. Následovat bude ne příliš velká mikrovlnka, a nutný bude také dřez, který dokonale využije hluchých míst. Ideální tu je rohové mycí centrum s maximálně prostornou spodní skříňkou s otočnými patry. Protože nám jde o každý centimetr, i chladničku s mrazničkou vybíráme z co nejužších a nejvyšších modelů. Užší typy chladniček mají 53 až 55 centimetrů, nejužší seženeme půlmetrovou. Digestoř koupíme v šíři 50 cm.

...a důvtipně je rozmístíme
Máme tedy prostorově úsporné spotřebiče a zbývá druhý krok – racionálně je v omezeném prostoru rozmístit. To je někdy opravdový problém, k jehož vyřešení je nejlepší jít na radu k bytovému architektovi. (Samozřejmě obrátit se na architekta je optimální ještě předtím, než cokoliv kupujeme.)

Leccos ale můžeme zvládnout sami. Využijeme například vysokých otevřených policových sloupů, kde bude mít místo klasická trouba, o patro výše pak mikrovlnka. Tu můžeme také zabudovat do podvěsu pod horní skříňku. Na nižší polici se může ocitnout i stolní myčka. Také nenápadná řada malých spotřebičů (toustovač, kávovar, mixér, robot, varná konvice, fritéza, gril...) v celkovém součtu tvoří dosti velký soubor náročný na místo. Schováme je do vysokých skříní s polovýsuvy, rohových skříněk a otočných košů.

Na co si dát pozor
I v malé ploše musíme dodržovat některá základní pravidla – z hlediska úspory elektřiny by zdroj tepla neměl být přímo vedle chladničky (nedáme ji tedy vedle sporáku ani k topení). Upozornit je nutné také na odvětrávání v malém kuchyňském koutu, pokud budeme vařit na plynu. Sporák, trouba či varná deska mohou být umístěny v místnosti určité kubatury a přímo (oknem) odvětrané. Pokud jsme ale zřídili kuchyni třeba z bývalé komory a máme tu jen okénko do světlíku, je třeba konzultovat s plynařem.

Dejme tomu, že jsme veškeré spotřebiče do kuchyně vysloveně nadupali. Jaký je teď ale dojem z celé kuchyně? Ano - místnost potřebuje opticky zvětšit, projasnit, rozšířit. To všechno dokážeme pomocí vhodně zvolených barev - a na to se podíváme příště.

-ag-
Foto: Whirlpool

Komentáře

Načítám komentáře...