Minikuchyni opticky zvětší správné barvy

Minikuchyni opticky zvětší správné barvy

Zvětšit, rozšířit a provzdušnit interiér malé kuchyně můžeme pomocí barev a triků s různými odstíny. Malou místnost opticky zvětší pastelové tóny, promyšlené navazování podobných barev, dobře zvolené světlo, správná barva podlahy a také čisté, volné a uklizené plochy a nepřeplácanost detaily. Prostor naopak zmenší...

Zvětšit, rozšířit a provzdušnit interiér malé kuchyně můžeme pomocí barev a triků s různými odstíny. Malou místnost opticky zvětší pastelové tóny, promyšlené navazování podobných barev, dobře zvolené světlo, správná barva podlahy a také čisté, volné a uklizené plochy a nepřeplácanost detaily.

Prostor naopak zmenší přeplněnost nábytkem i doplňky (malá kuchyně rychle vypadá neuklizeně). Při zařizování se také vyvarujeme přílišného střídání barev, ostrých kontrastů a tmavých odstínů, které stísněný prostor ještě zmenšují.

Barvy stěn mají prostor co nejvíce zvětšovat a provzdušňovat. Záleží hodně také na tom, zda kuchyňka nebo kuchyňský kout má okno a je osvětlen denním světlem. Pokud ne, nezapomeneme, že v umělém osvětlení barvy budou působit daleko sytěji. Pořídíme je proto co nejsvětlejší.

V malých kuchyních v každém případě volíme barvy světlé. Stěny nejen zvětší, ale i odlehčí všechny světlé odstíny žluté. Neměly by být syté, protože to už je barva teplá, která místnost trochu zmenšuje. Ze stejného důvodu se vyhneme sytě oranžové a červené. Kuchyni zato dokonale rozšíří a provzdušní akvarelové barvy – zelenkavá, tyrkysová, modrá, to vše v jemných „rozředěných“ odstínech. Bledě modrá ve dvou odstínech místnost odlehčí. Úzkou kuchyni můžeme navíc rozšířit použitím tapety s horizontálními pruhy ve dvou odstínech modré nebo modrozelené na užší stěny kuchyně.

Nezapomínáme na podlahu
Podlahu v malé a úzké kuchyni vnímáme jaksi druhotně, rozhodně není pravda, že by na ní nezáleželo. Odráží totiž nebo pohlcuje světlo, a dává tak místnosti konečný charakter. Barva a odstín podlahy, materiál a struktura, lesk nebo mat jsou velmi důležité. Matná a tmavá podlahová krytina bude světlo pohlcovat a místnost ještě víc zatemňovat. Ideální je do malé kuchyně kvalitní přírodní linoleum, které si můžeme vymyslet v barvě, struktuře a odstínu zcela podle své libosti.

Tip: Místnost opticky zvýšíme linkou taženou kolem stropu asi 5 až 10 centimetrů od hrany stěn. Barvu stěn také můžeme se stejným efektem přetáhnout 5 - 10 cm na strop – místnost se tak jako by zvýší.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...