Ideální kuchyňské okno...

Ideální kuchyňské okno...

S přibývajícím teplem se pomalu začínáme přesunovat s různými činnostmi ven – před kuchyňské okno. Ať už jenom na parapet, nebo rovnou na zahradu. I vysoko v paneláku pouštíme do kuchyně jaro, teplo, slunce..., a venku na parapetu začínají rašit v truhlících bylinky. Ale také začínáme přestavovat a renovovat. Pokud...

S přibývajícím teplem se pomalu začínáme přesunovat s různými činnostmi ven – před kuchyňské okno. Ať už jenom na parapet, nebo rovnou na zahradu. I vysoko v paneláku pouštíme do kuchyně jaro, teplo, slunce..., a venku na parapetu začínají rašit v truhlících bylinky. Ale také začínáme přestavovat a renovovat. Pokud tedy právě teď stavíme nebo upravujeme rodinný dům a stavební činnost se nějak dotýká kuchyně a oken, možná je čas se na vzhled a funkci kuchyňských oken podívat a případně je vyměnit.

Kuchyňské okno - komunikační prostor
Co je pro kuchyňské okno typické? Pokud běžně doma vaříme a zdržujeme se tedy ve své kuchyni poměrně dlouhou dobu, pak se právě z tohoto okna nejvíce díváme ven. Už to nám napovídá, že by to před ním mělo vypadat vábně a vesele. Kuchyňské okno také poměrně často zavíráme a otevíráme.

Pokud máme v rodinném domě kuchyni na sever nebo třeba na severovýchod, přičemž vchod do domu bude zřejmě ze severu či z východu – máme přímo před kuchyní hlavní přístupovou zónu k domu: díváme se na ulici, vstupní branku či vrata na pozemek, přístupovou cestu, případně i na vchod do domu. V panelovém domě se opět zřejmě z kuchyně díváme na vchod. A ve starých činžácích máme zpravidla z kuchyňského okna dokonalý přehled o všem dění na dvoře, v ulici nebo v celém vnitrobloku.

Takže jak by tedy kuchyňské okno mělo vypadat? Okno by mělo mít kvalitní, hladké a „nedrhnoucí“ otevírání. Mělo by mít široký parapet, kde můžeme pěstovat zeleň – květiny a i byliny, ale i třeba zeleninu.

Vhodný systém otevírání
Můžeme zvolit okno výklopné, případně posouvací, anebo okno s otočným otevíráním, a to ještě v horizontální nebo vertikální ose. Není od věci ani „anglický“ systém – okno vysouvací vzhůru. Ideální je ovšem v tomto případě kombinace vyklápění (nejlépe dvoupolohového) a otevírání do strany.

Kuchyňské okno by rozhodně také mělo mít možnost tzv. mikroventilace, která dovoluje minimální koloběh vzduchu mezi vnitřním a vnějším prostředím. A to i když v moderní kuchyni už máme digestoř – větrání je tu nezastupitelné.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...