Okno ladící se zařízením kuchyně

Okno ladící se zařízením kuchyně

Okna dodávají výraz celému domu, ale jsou také důležitým interiérovým prvkem. Výběr a vzhled oken je samozřejmě primárně dán pohledem „venkovním“ – charakterem domu, barvou fasády. V moderním bytovém domě, starém činžáku ani paneláku si moc vybírat nemůžeme, ale stále zbývá mnoho staveb (rekonstruované rodinné domky,...

Okna dodávají výraz celému domu, ale jsou také důležitým interiérovým prvkem. Výběr a vzhled oken je samozřejmě primárně dán pohledem „venkovním“ – charakterem domu, barvou fasády. V moderním bytovém domě, starém činžáku ani paneláku si moc vybírat nemůžeme, ale stále zbývá mnoho staveb (rekonstruované rodinné domky, vesnická stavení a hlavně nově projektované rodinné domy), kde okna vybíráme. Přičemž vybrat bychom je měli tak, aby splňovala požadavky i z hlediska vzhledu celé kuchyně.

A nastává problém, alespoň někdy: vzhled okna by měl korespondovat nejen s fasádou, ale i s interiérem. Provoz kuchyně a její velikost (propojení s obývákem nebo naopak uzavřenost) jsou pro výběr okna důležité; vzhled okna nelze volit jenom podle momentálního kuchyňského zařízení. I když na druhé straně – říká se, že investice do správně vybrané, kvalitní a nákladné kuchyňské linky je investice na dlouhá léta. Totéž platí o oknech. Takže pokud to jde, proč nezakomponovat do vzhledu retro kuchyně nebo naopak futuristické kuchyně i vzhled oken? Pokud vezmeme dva extrémní příklady kuchyňského zařízení – klasickou rustikální kuchyni ve venkovském stylu z masivního dřeva a supermoderní kuchyni s dominujícím kovem a spoustou skla – tak v prvním případě jistě půjdou k zařízení lépe menší členěná dřevěná okna, v případě druhém potom rámy oken vyvedené v matném kovu.

A jsme u základního oříšku mnoha stavebníků: dřevěná, nebo plastová okna? To je první dilema. Když je rozhodnuto, je tu oříšek druhý a neméně tvrdý – výběr barvy. A když barvu vybereme, někdy se poté znovu vracíme a přehodnotíme zda dřevo,
nebo plast. Protože například: dřevěná okna mohou mít jakoukoliv barvu. Od temně olivové po šmolkově modrou nebo kanárkově žlutou. A dají se přebarvit – i když to bude zase investice, ale jde to. Což u barevně tónovaných plastových oken už nejde. Takže u nich bychom se měli držet bílé barvy nebo neutrální nápodoby dřeva – anebo si být naprosto jisti, že taková oranžová plastová okna se nám budou líbit i za 15 let.

Ať už zvolíme nakonec dřevěná nebo plastová okna, pokusme se sehnat maximum informací a důkladně porovnávat nabídku a kvalitu.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...