Trocha čísel v malé kuchyni

Trocha čísel v malé kuchyni

Kolik úplně přesně potřebujeme místa v úzké a malé kuchyni – na procházení, stání a sezení? Měli bychom to zhruba vědět už předem a podle toho se rozhodnout, jestli má cenu snažit se ten krásný nábytek do kuchyňky vecpat (ale s rizikem, že místo pro nás samotné tam už skoro nezbude), nebo se poohlédnout po něčem...

Kolik úplně přesně potřebujeme místa v úzké a malé kuchyni – na procházení, stání a sezení? Měli bychom to zhruba vědět už předem a podle toho se rozhodnout, jestli má cenu snažit se ten krásný nábytek do kuchyňky vecpat (ale s rizikem, že místo pro nás samotné tam už skoro nezbude), nebo se poohlédnout po něčem prostorově úspornějším.

Nábytek se v tomto případě dá rozdělit na místo šetřící a místem plýtvající. Mezi ten druhý se řadí třeba kulatý stůl, se kterým se rozhodně v malé kuchyňce nesetkáme.

Zato tam najdeme úzké jídelní pulty zavěšené na zdi, o něco širší stolky skládací a výsuvné.

Jakou židli do malého prostoru?
Pokud tedy v malé kuchyňce i stolujeme, potřebujeme i určitý prostor na zasunování a odsunování židle. K pohodlnému procházení za židlemi potřebujeme 1,10 m místa. To znamená při hloubce židle 40 cm, že musí být za ní ještě minimálně 70 cm prostoru.

Není-li, musíme se poohlédnout po židlích s mělčím sedákem nebo bez opěradla. V těsné kuchyňce se ale většinou stane, že pokud stolujeme, už nikdo kolem nás neprochází. Takže potřebujeme jen místo na odsunutí židle, abychom mohli usednout a zase vstát. To je individuální, každý sedíme u stolu jinak, každý si židli jinak odsunujeme. Proto je důležité pohodlně se posadit ke stolu na židli přímo v obchodě a důkladně si všechno vyzkoušet.

Do malé kuchyně svislé nohy židlí
Co můžeme také v obchodě opominout, je podívat se dobře židli na nohy – pokud nejsou skládací, měly by mít svislé nohy, zadní by neměly být prohnuté a ujíždět – jinak o ně budeme zakopávat!

Pracovní židle do malé kuchyně (pokud se tam vejde a pokud na ní trváme) se někdy najde také ve zúženém provedení – nesmíme koupit tu dole s kovovým kruhem, na kterém je šestero koleček – zase je to náročné na místo.

A co pracovní deska? Kolik místa musí být v úzké kuchyni mezi ní a protilehlou stěnou nebo skříňkou, abychom mohli pohodlně pracovat? Když stojíme čelem k pracovní ploše při běžných pracích (krájení apod.), potřebujeme za sebou mít asi 40 cm. Pokud kolem linky procházíme, zabereme nejméně 60 cm. K tomu musíme připočíst šíři dvířek chladničky, trouby a skříněk (pokud se otevírají a neodsunují například do stran nebo jako roleta).

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...