Kuchyně propojená s domácí kanceláří

Opět se podíváme do kuchyně, kterou buď projektujeme nebo rekonstruujeme tak, že volně přechází ze zóny kuchyňské (pracovní a...

Opět se podíváme do kuchyně, kterou buď projektujeme nebo rekonstruujeme tak, že volně přechází ze zóny kuchyňské (pracovní a jídelní) do zóny relaxační (dříve samostatný obývací pokoj) a nakonec opět do zóny pracovní, tentokrát do domácí kanceláře.

Podívejme se na to, co může rušivě přecházet z jedné zóny do druhé, co nás v takovém velkém prostoru může rušit? Rušit člověka pracujícího na jedné straně místnosti může z druhého kouta místnosti (i když je třeba 10 - 12 metrů daleko) nejvíce světlo, pachy a zvuky. Může to být nevhodné obtěžující světlo, přítomnost dalších osob při činnosti, při které se musí plně soustředit, bouchání hrnců z kuchyně a třeba spál ená cibulka. To poslední zlikviduje dokonalá digestoř, světelné podmínky se dají také poměrně lehce ovlivnit, ale co s odlišným režimem práce členů rodiny?

Kdo pracuje u počítače zásadně v noci, dlouho potom, kdy už ostatní členové rodiny šli spát, tomu otevřená kancelář propojená s ostatními místnosti nevadí. Když se ale všichni lidé sejdou v extrémně hlučnou a zatíženou dobu mezi 19 - 21 hodinou, kdy se večeří, běží televize, a je prostě doma ten největší pohyb, pro toho, kdo se v tuto dobu musí soustředit na duševní práci, tomu bude lépe v samostatné, od ruchu centra bytu oddělené kanceláři.

Protože ale výjimka potvrzuje pravidlo, je na druhé straně mnoho lidí, kterým práce v otevřeném prostoru naopak vyhovuje dokonale. A to dokonce nejen v zóně „kancelářské“, ale leckomu nevadí pracovat po večerech přímo u kuchyňského stolu, a dokonce se k večernímu kuchyňskému stolu časem přestěhuje ze zařízené kanceláře, která je na druhé straně propojeného obytného prostoru.

Něco na tom je - prostředí noční zklidněné kuchyně inspiruje, uklidňuje a tak často přímo podporuje duševní práci. A kdoví, možná je to takovým pocitem jistoty, že opravdu nablízku je kdykoliv voňavá káva a občerstvení....

-ag-
Foto: archiv

Komentáře

Načítám komentáře...