Nečekaná a efektní struktura kuchyňských dvířek

Nečekaná a efektní struktura kuchyňských dvířek

Pokud nás nudí hladká dvířka naší starší kuchyně, je načase to změnit. Změny dosáhneme třeba pouze jejich jednoduchým přelepením...

Pokud nás nudí hladká dvířka naší starší kuchyně, je načase to změnit. Změny dosáhneme třeba pouze jejich jednoduchým přelepením (jutou, hrubou textilní tapetou nebo jiným materiálem) a následným přemalováním na požadovaný odstín.

Tapetu si sice můžeme vybrat už rovnou v barvě, jakou chceme, ale zaprvé ne vždy se nám to povede, a potom – barva nám vytvoří na ploše další plastické efekty. Je fakt, že dnes jsou k mání celá nová dvířka, ale kdo si chce pohrát a vytvořit něco osobitého, originálního, podle svého gusta, co bude mít jenom on – možností je nepřeberně. Stačí se vybavit potřebným nářadím, materiálem a trpělivostí a může se začít. Nalepujeme vždy na očištěná a smirkem zdrsněná dvířka.

Na dvířka můžeme dekorativně nalepit bambus, kousky korku, dýhu, a třeba i široký nebo úzký textilní tkaloun. Ten se ještě před natřením dvířek barvou zpevní lakem.

Použít lze i stočený provázek, což bude trochu pracnější. Vyhneme se raději materiálům, které by se potom špatně čistily. Někdo si ovšem nalepí na dvířka například velké dřevěné knoflíky. A dokonce jejich dírky pak spojí řetízkem, který je zdobným prvkem, ale dvířka se za něj dají i otvírat...

Lepit můžeme i kameninové střepy, pokud se nám ovšem podaří kousky mozaiky (třeba z rozbitého talířku) dokonale obrousit a ohladit hrany.

Můžeme vyrobit i osobitý korkový motiv tím, že na dvířka přilepíme korkovou mozaiku. Použijeme pravidelně nastříhané nebo naopak nepravidelně natrhané kusy a kousky korku. V prvním případě může být tipem korkový kruh, trojúhelníky nebo dvě tři soustředné kružnice.

Po nalepení zvoleného materiálu se nakonec celá dvířka přemalují novou barvou. Získají nečekanou plasticitu a nový šmrnc. Z bílé kuchyně, už trochu nudící, se tak stane výrazný interiér. A nebojme se experimentů – příjemně bude kuchyňská linka působit v zelenavém hávu - zkuste olivovou nebo žlutozelenou barvu! Toužíme-li po optimisticky působící kuchyni do oranžova, natírejme sytě terakotovou nebo meruňkovou.

-ag-
Foto: Archiv In

Komentáře

Načítám komentáře...