Zlato v moderní podobě

Zlato v moderní podobě

Zatímco na talířích se zlatým dekorem se už snad nemůže (relativně) příliš mnoho vymyslet, designéři se dokonale realizují a...

Zatímco na talířích se zlatým dekorem se už snad nemůže (relativně) příliš mnoho vymyslet, designéři se dokonale realizují a přímo „vyřádí“ na vymýšlení čajových a kávových souprav, případně hrníčků – solitérů. Zlato jako klasický materiál se tu používá navýsost kreativním způsobem, na hony vzdálenému od linkování, kytičkování a jinému klasickému dekorování, které je tak časté na starodávných porcelánových souborech.

S tímto královským kovem se prostě zachází s lehkou, ale i docela „těžkou“ nadsázkou; velkolepé zlato je prostě občas v roli odlehčujícího až znevažujícího prvku, v roli šaška.

Například část hrnku je jakoby vmáčklá dovnitř – a zlatá; nebo část talíře je jakoby pomačkaná – a opět zlatá na rozdíl od bílého zbytku talíře.

Zlaté jsou i nožky bílých hrníčků – šálky totiž občas nestojí „na zemi“, tedy přímo na talířcích, ale na nožkách. A nožky to nejsou ledajaké – jsou to zlaté kuličky, oválky, kohoutí nohy i lidská chodidla. A za co držíme šálky, jaká jsou ouška? Například ve tvaru křídel, různých sítí, mřížek, ale i třeba větve nebo hada. Kromě realistických motivů se často vyskytují abstraktní útvary. Zajímavé je, že se zlato v moderním pojetí na kávových nebo čajových servisech používá skoro výhradně ve spojení s bílou barvou. A inspirace? Třeba Čechov, Dálný východ, ale i verneovky. Ve zlaté jsme v jednom výrobním programu našli také bizarní tvary servisu nazvaného Cimrman – trochu kubistické, velmi svérázné a osobité. Třeba taková konvička ve tvaru šněrovačky…

Tohle všechno je ale samozřejmě náročné na provedení, výroba obsahuje vysoký podíl rukodělné práce. To všechno z těchto kousků dělá výlučné výrobky, exkluzivní soubory, které pro jejich výtvarnou náročnost nelze vyrábět velkosériově. A tak se vyrábějí jako výjimečné malosériové soubory.

(Moderním spojením zlata s porcelánem se zabývá například Thun Studio v Lesově u Karlových Varů.)

-ag-
Foto: Thun Studio

Komentáře

Načítám komentáře...