Pochoutky z grilu aneb Zahradní party v lehkém chvatu

Pochoutky z grilu aneb Zahradní party v lehkém chvatu

Pozvali jste přátele na zahradu, měli jste sáhodlouhé plány - zkřížily vám je ale povinnosti a nestíháte? Je třeba přejít na plán B.

Nic naplat, hosté jsou na zahradní party pozvaní, akci rušit už nechcete, sáhodlouhé plány jsou sice ty tam, ale pořád se to dá zvládnout. Situaci zachráníte, použijete-li různé urychlovací fígle, kterými vše napravíte, všichni si pochutnají a budou spokojeni. Přejděte na plán B - rychle nakupte kromě masa na gril také voňavou slaninu, arabský chléb, masité papriky dvou tří barev, a pak velké balení zmrzliny, velkou plechovku kompotu a pařížskou šlehačku (zmrzlinovému poháru odolá málokdo).

Lahodné pečené papriky

Pečené papriky jsou výborná a velmi rychle připravená příloha ke grilovanému masu, ale i samostatné jídlo. Je to chuťovka, která nejlépe vynikne zajídaná bílým chlebem. Papriky různých barev nakrájíme asi na 5cm pruhy a dáme je na gril - na hliníkovém tácu posolené a zakapané olivovým olejem. Pečeme je do změknutí, a do lehce "osmahnuta". Když ale na grilu není místo, papriky dáme na pekáček upéct do trouby, třeba i předem. Pojídat je potom lze jak teplé, tak i studené, a to i další dny, když je po upečení vložíme do zavařovací lahve s olivovým olejem a uchováme v chladničce. Olej můžeme navíc ještě "zpeprnit" přidáním chillies papriček a kuliček pepře. Stejně tak připravíme další lahůdku - grilovaný marinovaný lilek.

Do čeho si zabalit voňavé masíčko?

Ošatka s krajíci chleba je monotónní. Vezměte tedy v obchodě pár balení arabského chleba a budete mít rychle postaráno o zajímavou změnu. Stačí chlebové placky dát do ošatky, nakrojit. Každý sám si tak může chléb průběžně plnit grilovanými kousky masa, klobás, několika druhy salátu a nějakým tím dresingem. Stačí vyrovnat na stůl misky s omáčkami, majonézami různých chutí, saláty, syrovou i pečenou zeleninou. Skoro bez práce a velmi efektní.

Co dobře vypadá: nepřekonatelný šašlik

Jsou věci, které dobře chutnají, ale v patřičné úpravě jakoby chutnají ještě lépe, jíme opravdu i očima. Takovým příkladem je grilované maso "na špejli". Kusy masa na grilu jsou výborné - ovšem stejně tak výborný a navíc i krásně barevný a lákavý je šašlik. Práce navíc je to minimální, ale výsledek je lepší rozdílem třídy. Koupíme tu nejvoňavější slaninu, nejlépe prorostlou, dále masité papriky, jemnou cibulku a šunkovou nebo nějakou sušší klobásu.

Barevné tyčinky

Krásně vypadá také něco, u čeho hosté ještě ze tří metrů nepoznají, o co jde. Dlouhé různobarevné žížaly vyrovnané ve skleničkách. Preclíky ani slané tyčinky to nejsou, je to zelené, červené, oranžové a růžové i bílé. Je to precizně na dlouhé tenké hranolky nakrájená zelenina: papriky všech barev, okurka, mrkev a bílá ředkev. Barvy a zvědavost každého přilákají - a pak obsah skleniček rychle zmizí. Dietáři zajásají a ostatní si také mezi masitými chody zobnou...

Když vám naopak zbude čas...
překvapte hosty doma pečenými vekami, ať už bílými nebo celozrnnými, sypanými sezamem, římským kmínem, mákem.

Zahradní gulášek:
na zahradě přijde určitě k chuti voňavý poctivý guláš, lehce sypaný čerstvou cibulkou a servírovaný v keramických miskách nebo dokonce v bochníčcích chleba.

Pivní paráda

Uspořádat můžete třeba přehlídku piva - neservírujte jeden typ piva, ale třeba veškerý sortiment od jedné nebo dvou značek - piva nealkoholická, kvasnicová, ležáky... Jenom je třeba být připravený - kdyby něco hostům hodně zachutnalo a hned to zmizelo - rychle doplnit zásobu. Sortiment stylově doplňte i "pivními limonádami", které si chutí a svižností často nezadají se slavnějšími sestřenicemi ze světa soft drinků; sáhnout můžete třeba po limonádách dochucených chmelem z pivovaru Černá Hora.

-ag-
Foto: www.profimedia.cz

Komentáře

Načítám komentáře...