Kuchyně plná pravých úhlů

Líbí se vám vzdušná, tvarově čistá a přehledná kuchyně? Pak dáváte přednost moderním stylu se vám líbí kuchyně v moderním stylu.

Kuchyni si můžeme zařídit ve stylu klasickém, rustikálním nebo moderním. Záleží na nás a našem vkusu, co se nám líbí a co ne. Pojďme si ale přiblížit, co přesně se skrývá za pojmem moderní kuchyně.

Rustikální, klasická, moderní 
Těžké a masivní historizující kusy nábytku charakterizují kuchyni ve stylu rustikálním, klasickou zase střízlivý design, nepodléhající tolik módním trendům, nadčasovost a trvalé hodnoty. Naproti tomu kuchyně v moderním stylu využívá současné trendy materiálů, tvarů a barev. Současná moderní kuchyně si na nic nehraje, je v první řadě přehledná, jasně stavěná, jakoby nalinkovaná, ostře řezaná a svým způsobem strohá. Oči se při pohledu na ni rozhoří zejména milovníkům linek, pravých úhlů, rovných ploch, někdy ještě jasně orámovaných kovovým rámem dvířek. Je přímo nalinkovaná lištami, kovovou sítí drátěných programů, spárami dlaždic na podlaze nebo strohým geometrickým vzorem na linoleu. Při pohledu na takový interiér zbystří všichni ti, kteří si oškliví obloučky a elipsy a oválky. Ti, kdo i pracovní desku mají rádi hranatou, pravoúhlou, ostře na hraně zaříznutou. Ti, kdo chtějí mít hlavně přehledno a uklizeno.

Co do ní patří
Jakési „nalinkování“ interiéru podtrhují dlouhá madla na kuchyňském nábytku – jak vertikální kovové tyče na vysokých dvířkách skříněk, tak horizontální madla na velkoobsahových zásuvkách.

Vše je tady jak ve znamení geometrické přesnosti, tak také jasných, přímých barev. Může to být olivová, cihlová, švestková, meruňková, kaštanová i bronzová. V provedení vede fólie, lesklý nebo matný lak. Také ale vysoký lesk, ve kterém se zrcadlí lesklá kovová madla a úchytky.

Samozřejmě i něco, co je tak velmi na očích, jako je velká digestoř, musí být také samý pravý úhel – komínová, úzká a rovná, hranatá, se spodní stranou vodorovnou, nejlépe skleněnou. Hranaté jsou i vodovodní baterie, zalomené do tvaru jeřábu, obráceného U.

Dost bylo hran
Všeobecnou tvarovou strohost a sparťanský vzhled moderní kuchyně ale brzdí množství moderního technického vybavení a případně živé květiny, nebo obrázky na stěnách.

Výhodou takového interiéru je základní vzdušnost, nepřeplácanost, takže zde výborně vynikne designově kvalitní solitér, ať už ryze fukční (kuchyňský nástroj, spotřebič) nebo dekorativní – váza, plastika.

-ag-
Foto:

Komentáře

Načítám komentáře...