Architekt radí: Co s nikou v kuchyni

Nika v kuchyni 2

Autor:

Jedna z našich čtenářek si neví rady, co si počít s výmalbou zalomené stěny v kuchyni. Pomocnou ruku v podobě několika užitečných tipů jí tentokrát podala naše architektka ing. Veronika Haroldová.

Neutrální výmalba

Zářivě žlutá barva kuchyňské linky byla zvolena velmi odvážně. Protože výrazné barvy mají tendenci brzy zevšednět, naznačuje tato volba dlouhodobou a nejspíš celoživotní preferenci žluté v této domácnosti. Jasné, pestré barvy milují sousedství neutrálních odstínů, vedle kterých jejich půvab nejlépe vyzní, zatímco s další výraznou barvou si vzájemně konkurují a přetahují o pozornost. Žlutá tak předurčuje výmalbu blízké zalomené stěny se dvěma dveřmi, kterou hodlají majitelé nově vymalovat. Ideální volbou bude šedá, která se žlutou vytváří harmonický pár, jak už dokazuje pracovní deska a stříbřité hliníkové doplňky.

Zajímavý povrch

Výmalba zalomené stěny u kuchyně kvalitní barvou ve středně šedém tónu s hedvábně matným povrchem je sázkou na jistotu. Změna by byla jednoduchá, rychlá a cenově dostupná. Protože v interiéru převažují chladné elegantní materiály (kov, sklo, lakované povrchy) proteplené dřevem jen velmi mírně, nabízejí se v tomto kontextu i alternativní povrchové úpravy. Jednou z nich je cementová stěrka napodobující surový beton, která v interiéru vytvoří efektní a výtvarně silný prvek. Lehce industriální nádech této povrchové úpravy vytvoří s teple žlutou kuchyní, vysokým kobercem a dřevěným nábytkem zajímavý kontrast.

Vzorovaná tapeta

Protože v interiéru zcela chybí vzory, je šance vnést je sem spolu se vzorovanou tapetou. S respektem ke stávajícímu barevnému konceptu by měla být stejně jako výmalba nebo cementová stěrka z předchozích verzí šedá. Výhodou tapety je kromě vzoru i možnost metalického lesku, který by šedé obzvláště slušel a propojil ji s hliníkovými detaily kuchyně. Její vzor by měl být - podobně jako celý interiér - jednoduchý a efektní. Tyto požadavky nejlépe splňují geometrické vzory tapet v tzv. retro stylu. Nevkusně pestré a lehce infantilní textilní doplňky na sedačce by v této verzi nahradily polštářky rozvíjející vzor tapety.

ČTĚTE TAKÉ:

Nevzhledné topení

Rady - co s nikou v kuchyni 8
Realizace skleněného krytu topení z lacobelu.
Bílé těleso topení, které nyní na bílé stěně milosrdně zaniká, s jakoukoliv změnou barvy pozadí nepříjemně vynikne. Nejjednodušší řešení se nabízí ve verzi s novou výmalbou. Firma Dulux nabízí 15 000 odstínů výmalby a ve stejných odstínech také univerzální barvu na kov a dřevo. Při použití identického odstínu lze topení s novým nátěrem nechat doslova „zmizet“. Verze speciální stěrky vyžaduje specifický přístup. Na stěrce s lehce industriálním vzhledem by zajímavě vyniklo topení s nečekaně zářivě žlutým nátěrem v odstínu kuchyňské linky. Na pozadí luxusní metalické tapety by nejlépe působil skleněný kryt topení z lacobelu.

Neukotvený stůl

Jídelní stůl nemá v interiéru adekvátní místo. Působí téměř nepatřičně - zasunutý mezi záda sedačky a rameno kuchyňské linky. Jeho pozici a význam je třeba posílit. Oblíbeným prostředkem k tomu je závěsný lustr, který by nad jídelním stolem neměl chybět. Stávající typ svítidla je určen do chodeb a funkci závěsného svítidla s intimním kuželem směrovaného světla suplovat nedokáže. Navíc závěsný lustr s výrazným stínidlem nabízí možnost zopakovat některou z použitých barev nebo sem vnést další barvu, která obohatí stávající barevné schéma. K zářivě žluté a jasně červené se hodí například fialová.

Vestavěná nika

Rady - co s nikou v kuchyni 5
Další možností, jak zvýraznit a zatraktivnit místo pro rodinné stolování je vybudování sádrokartonového rizalitu, který bude mít hned několik funkcí. Především jasně vymezí místo jídelního stolu v rámci dlouhé stěny. Dále svou barvou, případně povrchovou úpravou naváže na řešení stěny v kuchyni a dodá jí přesvědčivost. Rizalit opticky oddělí bílý stůl od bílé stěny, takže přestane působit dojmem, jako by z ní vyrůstal. Vestavbou několika nik na hloubku rizalitu získají stolovníci příruční úložný prostor na slánku, cukřenku, ubrousky apod. Vytvořením větší osvětlené niky pro obraz získá jídelní stůl vlastní výtvarný prvek v odpovídajícím rámu.

Komentáře

Načítám komentáře...