Gaillac: Vinice pod Pyrenejemi

Gaillac

Autor:

Údolí řeky Tarn, cypřiše, vinice protkané pěšinkami a poseté vinnými sklepy. Říká se, že tento kraj je malé Toskánsko.

Městečko Gaillac leží na řece Tarn ve francouzském departmentu MidiPyrénées. Na mapě ho hledejte přibližně na půl cesty mezi Toulouse, hlavním městem regionu, a Albi, rodištěm Toulouse-Lautreca. Českým turistům i gurmánům je tento kraj pro svou velkou vzdálenost zatím poměrně neznámý. Je to škoda, protože užít si tu mohou milovníci vína, jídla i historie.

Vinice z minulého letopočtu

Své jméno, které je odvozené z latinského gallus čili kohout, dostal Gaillac v roce 972. První vinice však Římané vysázeli již v prvním století před Kristem. O několik století později se o jejich rozvoj a samozřejmě i komercializaci vína starali benediktýni z opatství Svatého Michala. Za Jindřicha III. a Ludvíka XIV. se víno vyváželo do celé Evropy. A aby byl příběh o proslulém moku kompletní, je třeba dodat, že v roce 1938 bylo víno z Gaillacu mezi prvními držiteli známky AOC – chráněné označení původu.

Napřed klášter

Gaillac

Autor:

V Gaillacu nad řekou stojí dodnes benediktýnský klášter. Je to impozantní budova, jejíž majestát je ještě zdůrazněn skálou, která v těchto místech trčí z řeky Tarn. Celé pohlednicové panorama dotváří vysoký kamenný most, po němž se sem přijíždí. Klášter má za sebou pohnutou historii. Napřed jej v polovině 16. století zdemolovali protestanti a o dvě století později jej Francouzská revoluce přeměnila na skladiště, po té, co povstalci zdemolovali mobiliář.

Dnes je v podzemních chodbách kláštera muzeum. Jedna část expozice je věnována výrobě vína. Součástí muzea je zvláštní místnost vybavená pro hromadné řízené degustace. Vypadá to trochu jako školní třída – jsou tu lavice pro přibližně čtyřicet lidí, a trochu jako školní laboratoř – u každého stolu je výlevka na zbytky po degustaci.

A pak víno

Gaillac

Autor:

V klášteře má své sídlo také vinotéka. Vína, která se tu prodávají, jsou vždy vybavena podrobným popisem, na němž jsou uvedeny i takové technické podrobnosti, jako je expozice svahu, hektarový výnos, stáří vinice; samozřejmě vedle informací o odrůdě, způsobu sběru atd. Samozřejmostí jsou gastronomická doporučení o vhodných kombinacích s jídlem a teplotě podávání.

Když se řekne vinná stezka, nepředstavujte si pěšinu odněkud někam. Okolí Gaillacu nabízí více než stovku vinařství. Některá z nich jsou součástí projektu Inter Vitis. Vinné stezky Inter Vitis překračují hranice Francie a jsou jedním z mnoha projektů Evropských kulturních cest. Mimo mnoha aktivit se podílejí také na instalaci informačních tabulí rozmístěných v krajině.

Foto: Gaillac G. Deschamps, D.Viet, Jana Vlková

Komentáře

Načítám komentáře...