STAVEBNÍ SPOŘENÍ STÁLE ŽÁDANĚJŠÍ

Stavební spořitelny slavily v loňském roce nebývalé žně, jaké již tři roky nepamatují. Po tradičním náporu v závěru roku měly dohromady podepsáno již 3,4 milionu platných smluv o spoření, což je o 21 procent více než na konci roku 1999. Vyšší tempo spořitelny naměřily naposledy v roce 1997. Podle předběžných výsledků...

Stavební spořitelny slavily v loňském roce nebývalé žně, jaké již tři roky nepamatují. Po tradičním náporu v závěru roku měly dohromady podepsáno již 3,4 milionu platných smluv o spoření, což je o 21 procent více než na konci roku 1999. Vyšší tempo spořitelny naměřily naposledy v roce 1997. Podle předběžných výsledků spořitelen je navíc patrné, že předchozí tři roky počet klientů narůstal stále nižším a nižším tempem. Ale loni se tento trend zvrátil a růst se opět zrychlil. Například v roce 1999 se počet platných smluv zvýšil jen o 18 procent.

Příznivé výsledky pramení podle zástupců spořitelen z několika jevů. Své patrně sehrálo oživení ekonomiky, díky němuž si lidé mohou dovolit více spořit.

Spořitelnám však zřejmě pomohlo také to, že přibývá klientů, jimž už skončil pětiletý cyklus spoření, ale kteří hned uzavírají další smlouvy, takže nevypadávají ze statistik a připočítávají se k novým klientům. Hlavním lákadlem zůstává vysoký úrok, jaký díky státnímu příspěvku lze u dlouhodobých investic jinak získat jen výjimečně.

" Všechny spořitelny proto zaznamenávají zvýšený zájem o spoření a také o úvěry. Hlavně u úvěrů letos čekáme další růst," uvedl šéf spořitelny Raiffeisen Kurt Matouschek.

Spolu s počtem klientů loni stouplo i tempo růstu objemu vkladů. Naspořená částka koncem roku překročila sto miliard a dosáhla částky 109,6 miliardy korun, což je růst o sedmnáct procent.

Podle zářijového průzkumu agentury Sofres-Factum využívá stavebního spoření v tuzemsku již 41 procent obyvatel.

-MF Dnes-

Komentáře

Načítám komentáře...