MAJITELÉ BYTŮ PŘIZNAJÍ DAŇ SAMI

Na více než tři sta tisíc majitelů bytů, garáží nebo nebytových prostor, kteří získali tento majetek do osobního vlastnictví teprve v minulých letech, čekají starosti navíc. Daň z nemovitostí, kterou za ně až dosud odváděl někdo jiný - většinou správce domu - musí začít platit sami. Většina majitelů bytů převedených z...

Na více než tři sta tisíc majitelů bytů, garáží nebo nebytových prostor, kteří získali tento majetek do osobního vlastnictví teprve v minulých letech, čekají starosti navíc. Daň z nemovitostí, kterou za ně až dosud odváděl někdo jiný - většinou správce domu - musí začít platit sami. Většina majitelů bytů převedených z družstev či obcí do osobního vlastnictví je sice ještě letos a příští rok od daně osvobozena, takže s placením si nemusí dělat starosti, vyplnit do 31. ledna daňové přiznání však musí všichni.

"Tato změna se týká všech bytů i nebytových prostor, kde došlo v minulých letech k převodu do osobního vlastnictví a které jsou tedy k 1. lednu letošního roku evidovány v katastru jako samostatné jednotky," uvedl Jaroslav Pašek z ministerstva financí.

"Množily se případy, že osoba, která měla platit daň za celý dům, nemohla poté vymoci peníze od jednotlivých majitelů," vysvětlil důvody změn Pašek.

Přestože povinnost podat daňové přiznání musí majitelé splnit už do konce ledna, řada z nich o tom ještě neví. "Další daň? To slyším prvně. Sice se říká, že neznalost zákona neomlouvá, ale copak si lidé čtou před spaním Sbírku zákonů?" podivil se nad novelou děčínský obyvatel Roman Hanák, kterému byl převeden do vlastnictví byt. Zástupci finančních úřadů po celé zemi přesto tvrdí, že lidé se o změně dozvědí včas. "Na městském úřadě jsou k dispozici informační letáky a v místním tisku v lednu vyjde další upozornění," říká například pracovnice berního úřadu ve Zlíně.

Informovat majitele o nové povinnosti v některých domech začali i správci domů. "Rozvěšujeme po domech, které spravujeme, informační letáky. Dosud jsme podávali daňové přiznání my. To už nemůžeme, ale máme školenou pracovnici, a pokud lidé budou chtít pomoci s vyplněním formulářů, pak za poplatek tuto službu poskytneme, řekl Luděk Mervart, jeden z ústeckých správců domovního fondu.

-MF Dnes-

Komentáře

Načítám komentáře...