Bydlení pro střední vrstvy podpoří stát

Ministerstvo pro místní rozvoj předložilo návrh zákona o obecně prospěšných bytových družstvech. Podle něho by pak například na byt v hodnotě milión korun mohla získávat dvousettisícovou nevratnou dotaci. Jak řekl ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit, zbývajících 300 000 korun nákladů by tvořil vklad člena družstva...

Ministerstvo pro místní rozvoj předložilo návrh zákona o obecně prospěšných bytových družstvech. Podle něho by pak například na byt v hodnotě milión korun mohla získávat dvousettisícovou nevratnou dotaci. Jak řekl ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit, zbývajících 300 000 korun nákladů by tvořil vklad člena družstva a půlmiliónový úvěr by družstvo získalo s dotovanou úrokovou sazbou, která by činila 4%. Splátka tohoto úvěru by pak činila 3030 korun. Náklady na údržbu by byly tisíc korun a za ostatní služby by rodina dala 2500 korun. Celkové náklady tříčlenné rodiny na bydlení v bytě obecně prospěšného bytového družstva postaveného se státní podporou by tak činily 6530 korun měsíčně.

Byt o rozloze 60 metrů čtverečních, jehož cena by činila milión korun, by tak byl dostupný pro tříčlennou rodinu s měsíčním příjmem 21 480 korun měsíčně (2,5násobek životního minima). Investiční náklady na výstavbu metru čtverečního takového bytu by představovaly 15 tisíc korun a pozemek by stál 100 tisíc korun.

Náklady, které ponese investor, nebude možné výrazněji snížit, protože by neúměrně narostla státní podpora. I tak totiž stát na takový byt vynaloží dotací a podporou úrokové sazby přes 500 tisíc korun, řekl dále Lachnit.

-HN-

Komentáře

Načítám komentáře...