Skandinávský přírodní styl

Skandinávský přírodní styl

Když Carl a Karin Larssonovi na konci 19. století realizovali svou představu o ideálním prostoru k životu, jistě je ani ve snu nenapadlo, že tato myšlenka bude za více než 100 let udávat vývojový trend. Mladý umělecký pár dostal darem od otce Karin Larssonové v roce 1884 malý domek v Sundbornu ve Švédsku. Společnými...

Když Carl a Karin Larssonovi na konci 19. století realizovali svou představu o ideálním prostoru k životu, jistě je ani ve snu nenapadlo, že tato myšlenka bude za více než 100 let udávat vývojový trend.

Mladý umělecký pár dostal darem od otce Karin Larssonové v roce 1884 malý domek v Sundbornu ve Švédsku. Společnými silami z něj zanedlouho udělali vzor skandinávského designu. Karin se soustředila na zařizování, látky a dekoraci domu. Malby pocházejí od Carla. Zdařilou kombinací švédských, anglických a japonských vlivů se oběma podařilo vytvořit východisko pro novou designovou linii, kterou se nechala inspirovala i IKEA.

Skandinávský "životní pocit se odráží na trendech v nábytku. Tradiční, přátelský, světlý a především útulný - takový je charakter skandinávského přírodního stylu. Jednoduchý design, nevtíravá krása, zato dostatek úložného prostoru pro věci každodenního života. Využívání sytých barev a přírodních materiálů jako je borovice, bavlna a len - to vše vnáší do domovů uvolněný pocit, realizaci, klid - zároveň ale neuvěřitelný cit pro funkčnost a praktičnost.

Na nové přírodní skandinávské kolekci IKEA se podíleli jak etablovaní, tak i úplně noví designéři. Jejich inspiraci ve folklóru můžeme zřetelně sledovat např. na textilní kolekci GUSTAVA na niž se uplatňují pestré folklorní vzory.

Součástí nové skandinávské linie je kolekce HUSAR, která využívá krásu přírodní borovice. Speciální úprava chrání dřevo před UV paprsky a výrazně tak zpomaluje tmavnutí resp. žloutnutí dřeva a zaručuje tak stejný vzhled dřeva po dobu mnoha let.

Další novinkou ve skandinávské sérii je řada MERAKER, rovněž ze světlé borovice, na rozdíl od série HUSAR však některé části či kusy nábytku jsou v sytých barvách, které dodávají tradičnímu dřevu borovice opravdu velmi nový moderní ráz.

Kolekce SORUM od návrhářky Ehlen Johansson je další novinkou skandinávské řady a je ideálním řešením moderní ložnice.

Novou řadou skandinávského přírodního stylu IKEA opět dokazuje, že funkce a pěkný design nemusí být v protikladu, nýbrž naopak, mohou se příjemně doplňovat.

-IKEA-

Komentáře

Načítám komentáře...