Hypotéční banka Království českého bude hotelem

Hypotéční banka Království českého bude hotelem

V dnešním díle se opět poohlédneme trochu do minulosti. Po staré kanalizační čistírně v pražské Bubenči a nárožním (bývalém) hotelu Kriváň na I. P. Pavlova si přiblížíme jednu velice zajímavou rekonstrukci, která se nyní dokončuje v samotném centru Prahy. Senovážné náměstí se po mnoha letech, kdy v tomto „prostoru...

V dnešním díle se opět poohlédneme trochu do minulosti. Po staré kanalizační čistírně v pražské Bubenči a nárožním (bývalém) hotelu Kriváň na I. P. Pavlova si přiblížíme jednu velice zajímavou rekonstrukci, která se nyní dokončuje v samotném centru Prahy. Senovážné náměstí se po mnoha letech, kdy v tomto „prostoru nikoho“ stávala podivná ohrada, za poslední rok proměnilo v normální relativně rozlehlé náměstí s kašnou uprostřed. Výborná dostupnost, nádraží co by kamenem dohodil, napojení na magistrálu… to jsou hlavní klady lokality v centru města. Proti nim stojí zápory – památková ochrana budovy, která její transformaci na novodobý, technologiemi prošpikovaný hotel značně komplikuje, složité parkování osobních automobilů a vůbec komplikovaná samotná výstavba.

Italská společnost Boscolo na Senovážném náměstí koupila kdysi velmi slavný rozlehlý neorenesnační dům z konce devatenáctého století. Pro hotelové využití nyní prochází zásadní rekonstrukcí, jejíž autory je architektonický ateliér DaM aneb Richard Doležal a Petr Malinský, z poslední doby známí výstavbou paláce Euro na spodním konci Václavského náměstí (o paláci Euro bude řeč v některém z dalších dílů).

Projekt rekonstrukce bývalé Hypotéční banky Království českého připravuje Doležal a Malinský ještě s Petrem Havrdou, dalšími spoluautory rekonstrukce jsou Lenka Chromíková a Marek Topič, všichni z ateliéru DaM.

Historie slavného domu
Na začátku se nejprve vraťme o rovných sto dvacet tři let zpět, kdy byl na Senovážném náměstí (čp. 991/II) postaven podle plánů významného německého architekta Achilla Wolfa rozlehlý pozdně novorenesanční objekt Hypotéční banky Království českého. Stavbu tehdy realizoval Alois Elhenický a byla dokončena někdy v roce 1894. Šlo o velmi reprezentativní novostavbu na pozemku, kde první zmínky o zastavění sahají do středověku, konkrétně do roku 1389. Stavba, na jejíž plastické výzdobě se také podíleli A. Popp a C. Klouček, prošla v průběhu let řadou změn, byla kompletně rekonstruována v roce 1994, dnešní rekonstrukce a dostavba v dvorním traktu mění její funkci na luxusní hotel italského provozovatele. Na výzdobu fasády jsou využity tehdy obvyklé personalizované symboly – postavy Práce, Půdy, Kapitálu a Výnosu, nechybí také tradiční český lev. Využití pro významnou finanční instituci se samozřejmě propsalo i do řešení interiérů – hlavní dvouramenné schodiště patří k nejreprezentativnějším prostorám domu. Doplňují ho mramorové sloupy, kovová zábradlí a štuková balustráda, malovaná klenba s krajinnými výjevy.

Podoba kosmopolitního paláce naplněného symbolikou a étosem moderního pokroku, úspěšnosti a kapitálových výnosů vycházela z vlámského stylu, který Achille Wolf svébytně transformoval do českého, respektive rakousko-uherského prostředí. Shrneme-li tento malý historický exkurz - novorenesanční stavba hypotéční banky patří k jedněm z nejhodnotnějších ukázek pražské neorenesance konce předminulého století a nejspíš představuje i vrchol tvorby Achilla Wolfa.

Hypobanka dnes
Poté, co italský provozovatel řetězce luxusních, pětihvězdičkových hotelů získal stavbu (samozřejmě za nezveřejněných finančních podmínek), rozhodl se tuto atraktivní budovu v samotném středu města rekonstruovat na luxusní hotel. Architektonický ateliér DaM, o němž byla již řeč v úvodu, zde – pod dohledem památkářů - mimo pokojů navrhl bazén, respektive lázně v antickém stylu (které k neorenesanci původního domu a stylu Boscolo hotelů patří), sauny a fitness centrum.

A protože dnes k úspěšnému hotelu nutně musí patřit také konferenční, zasedací a jiné business prostory, bude bývalá Hypotéční banka ve svém architektonickém programu obsahovat také zasedací místnosti, samozřejmě recepční halu, restauraci, V.I.P. bar a obchod. Původní Wolfovu budovu pak doplňuje železobetonová novostavba ve vnitrobloku, ta bude chodcům při pohledu ze Senovážného náměstí skryta. Toto řešení a návaznost na starý objekt přibližují snímky modelu, které doprovázejí tento text.

V rámci rekonstrukce vznikají pod původním nepodsklepeným objektem zcela nové prostory, což vyžaduje provádění značného objemu prací speciálního zakládání. Především jde o podchycení stávajících objektů budovy ocelovou konstrukcí z mikropilot, podchycení obvodových a vnitřní zdi tryskovou injektáží s kotvením.

Střídmá novostavba Malinského s Doležalem má dva suterény (TZB a garáže) a šest nadzemních podlaží, které budou sloužit kongresovým účelům, dále pak další restaurace a pokoje. U této rekonstrukce spojené s dostavbou je komplikovaný projekt statiky - řeší vybudování suterénů pod historickou částí objektu při zachování těchto památkově chráněných partií. Fasádu dostavby autoři plánují v soudobém skleněném provedení. Půjde o předsazené skleněné desky s grafikou provedenou vypalovaným sítotiskem. Abychom tento rozsáhlý projekt přiblížili také v číslech, řekněme, že celkem se jedná o 148 pokojů a 248 lůžek. V zadní části objektu bude parking pro 28 osobních vozů. Celková plocha hotelu bude přes 12 tisíc metrů čtverečních a přibližné investiční náklady se vyšplhají na úctyhodných 750 miliónů korun. Rodinná firma Boscolo International s. a. vlastní v Itálii patnáct hotelů, například v Římě či Benátkách. V současné době operuje na francouzské Riviéře a začíná expandovat také k nám do střední Evropy, konkrétně její zástupci hovoří o – dnes představeném projektu – v Praze a dále o Maďarsku. Stavební část rozsáhlé investice pro italského investora realizuje společnost PSJ holding, a. s.

Řešení: nové vs. staré
Veškeré zásahy navrhovali autoři z ateliéru DaM s ohledem na historickou hodnotu celého objektu i jednotlivých detailů. Stávající budova je pětipodlažní (včetně podkroví, 3 patra pokojů), nová část bude mít vzhledem k velkým výškám původních pater šest nadzemních podlaží.

- var -
Snímky ateliér DaM (www.dam.cz)O projektu:
Hotel Boscolo, Senovážné náměstí 13, Praha 1
Architektonické řešení: Richard Doležal, Jiří Havrda, Petr Malinský (spolupráce: Lenka Chromíková, Marek Topič)
Stavební část: AED Project, s. r. o.
Generální dodavatel: PSJ holding, a. s.
Zastavěná plocha: 3.195 m2
Užitná plocha: 12.240 m2
Investor: Agaga, s.r.o. / Boscolo International S.A.
Generální projektant: D a M, s. r. o.
Využití: pětihvězdičkový hotel se 148 pokoji, celkem 284 lůžek, tři restaurace, kongresové sály, antické lázně, bazén a sauny, fitness a podzemní garáže

Komentáře

Načítám komentáře...