O hypotéky byl loni rekordní zájem

Osm hypotečních bank na českém trhu poskytlo loni 14 837 hypoték v celkovém objemu 24,8 miliardy korun. V meziročním srovnání to představuje nárůst o 45 procent (v roce 2000 banky poskytly 10 228 hypoték za 18,2 miliardy). Pouze necelých 500 hypoték loni získali podnikatelé a více než sto úvěrů směřovalo k obcím,...

Osm hypotečních bank na českém trhu poskytlo loni 14 837 hypoték v celkovém objemu 24,8 miliardy korun. V meziročním srovnání to představuje nárůst o 45 procent (v roce 2000 banky poskytly 10 228 hypoték za 18,2 miliardy). Pouze necelých 500 hypoték loni získali podnikatelé a více než sto úvěrů směřovalo k obcím, uvádí Ministerstvo pro místní rozvoj. V posledním čtvrtletí loňského roku přitom banky poskytly přes 4100 úvěrů za 5,8 miliardy korun.

Loňský rekordní výsledek způsobil především konkurenční boj mezi bankami. Trh s hypotékami rozhýbala Česká spořitelna, která jako první nabídla výhodnější podmínky. Na podzim hypotéky dále zlevnily, protože banky snižovaly úročení úvěrů po poklesu úrokových sazeb ČNB. Ten však vedl i ke snížení státní podpory hypotečních úvěrů, která od letošního 1. února klesla z dosavadních dvou na jedno procento.

Ekonomové ani hypoteční banky však nepředpokládají, že by pokles podpory měl způsobit menší zájem o úvěry, protože lze očekávat další pokles úrokových sazeb hypoték. "Průměrné úrokové sazby z hypotečních úvěrů by se mohly dostat až k sedmi procentům," řekl předseda komise pro hypoteční obchody Bankovní asociace František Pavelka. Podle něj by tak letos trh mohl vzrůst o 15 až 20 procent.

-čtk-

Komentáře

Načítám komentáře...