Levnější plyn pro domácnosti

Levnější plyn pro domácnosti

Stovky korun měsíčně ušetří od 1. dubna domácnosti odebírající plyn. Od tohoto data totiž na základě rozhodnutí Energetického regulačního úřadu ceny plynu pro nejmenší odběratele klesnou v průměru o 8,2 procenta. Zlevnění nebude stejné pro všechny domácnosti, ale bude se v jednotlivých regionech lišit. Nejmenší...

Stovky korun měsíčně ušetří od 1. dubna domácnosti odebírající plyn. Od tohoto data totiž na základě rozhodnutí Energetického regulačního úřadu ceny plynu pro nejmenší odběratele klesnou v průměru o 8,2 procenta.

Zlevnění nebude stejné pro všechny domácnosti, ale bude se v jednotlivých regionech lišit. Nejmenší pokles cen zaznamenají odběratelé Severomoravské energetiky, o 7,64 procenta. Naopak Jihomoravská plynárenská sníží ceny o 8,5 procenta. Plyn zlevní i velkoodběratelům, v průměru o 9,15 procenta, středním odběratelům o 9,27 a maloodběratelům o 8,73 procenta.

Domácnost, která na plynu pouze vaří a ohřívá jím vodu, zaplatí ročně až o 756 korun méně. Ještě větší zlevnění zaznamená domácnost používající plyn na vaření, ohřev vody a topení. Ta může ročně ušetřit až tisíce korun. Pro menší rodinný domek, který plynem vytápí a vaří na něm, může pokles cen znamenat měsíční úsporu až 200 korun. Ročně pak domácnost zaplatí přes šestnáct tisíc korun.

Dubnové snížení cen plynu zřejmě není poslední, kterého se domácnosti letos dočkají. Již dříve Energetický regulační úřad upozornil, že podle jeho odhadů by mělo i v budoucnu dojít na světových trzích ke zlevnění ropy, což by se promítlo i do nižších cen plynu.

Regulační úřad může podle energetického zákona upravovat ceny plynu jednou za čtvrt roku. K dalšímu zlevnění by tak mohlo dojít již k letošnímu prvnímu srpnu.

Vedle plynu mohou domácnosti podle dřívějšího vyjádření regulátora očekávat i mírný pokles cen elektřiny. To by ovšem připadalo v úvahu až od 1. ledna příštího roku.

-čtk-

Komentáře

Načítám komentáře...