Stát letos na programy podpory bydlení vyčlenil asi 23 mld. Kč

Stát v letošním roce vyčlenil na programy podpory bydlení asi 23 miliard korun, zatímco loni to bylo 22,7 miliardy korun. Nejvíce peněz, zhruba 11 miliard korun, je určeno na podporu stavebního spoření. Na výstavbu nájemních bytů je vyčleněno přes 4,5 miliardy Kč a na domy s pečovatelskou službou zhruba 2,6 miliardy...

Stát v letošním roce vyčlenil na programy podpory bydlení asi 23 miliard korun, zatímco loni to bylo 22,7 miliardy korun. Nejvíce peněz, zhruba 11 miliard korun, je určeno na podporu stavebního spoření. Na výstavbu nájemních bytů je vyčleněno přes 4,5 miliardy Kč a na domy s pečovatelskou službou zhruba 2,6 miliardy Kč. Vyplývá to z údajů ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB).

Na podporu bytové výstavby, kterou financují MMR a SFRB, tak půjde letos 8,6 miliardy korun. Příslušné programy zahrnují nízkoúročené úvěry lidem do 36 let (350 miliónů korun), úrokové dotace k hypotéčním úvěrům (530 miliónů korun), podporu výstavby nájemních bytů (4,5 miliardy korun), výstavbu bytů v domech s pečovatelskou službou (2,6 miliardy korun) a úvěry obcím a občanům na výstavbu nebo pořízení bytů (550 miliónů korun).

Programy, týkající se panelových domů a sídlišť, získají letos zhruba 600 miliónů korun. Z toho 280 miliónů korun je určeno na opravy havarijního stavu panelových domů, 252 miliónů na úrokové dotace na opravy panelových domů a 70 miliónů na regenerace panelových sídlišť. Obce dále získaly 350 miliónů korun na opravy a modernizace bytů.

Na úrokovou dotaci k hypotéčním úvěrům na nové byty má navázat podobná podpora, která se má týkat pořízení staršího bydlení.

Další program, který má MMR již připraven, je Podporované bydlení. Měl by nahradit program výstavby bytů v domech s pečovatelskou službou a rozšířit ho o další cílové skupiny, například etnické menšiny. Letos však MMR ze státního rozpočtu neobdrželo na tento program žádné finanční prostředky.

Zhruba před rokem vláda schválila návrh na podporu výstavby bytů obecně prospěšnými bytovými družstvy. Loni na podzim ho ale zamítla poslanecká sněmovna. V současné době tento návrh předkládá parlamentu skupina poslanců.

V období uplynulých 20 let (1981 - 2001) se podle předběžných výsledků ČSÚ zvýšil počet bytů v každém desetiletí vždy zhruba o 300 tisíc. Přitom v období 1981 - 1991 bylo postaveno 514 tisíc bytů, zatímco v období 1991 - 2001 pouze 243 tisíc bytů. V ČR bylo loni 4,369.239 bytů, z toho bylo obydlených 87,6 procenta.

-čtk-

Komentáře

Načítám komentáře...