Stavebnictví v Polsku se potýká s propadem zakázek

Polské stavební firmy bojují kvůli klesajícímu objemu zakázek o přežití. Možnost vyhlášení úpadku během nejbližšího roku vidí třetina z více než 300.000 polských stavebních firem, vyplývá z údajů společnosti ASM, která se orientuje na průzkumy a analýzy trhu. O krizi hovoří polské stavebnictví již řadu měsíců....

Polské stavební firmy bojují kvůli klesajícímu objemu zakázek o přežití. Možnost vyhlášení úpadku během nejbližšího roku vidí třetina z více než 300.000 polských stavebních firem, vyplývá z údajů společnosti ASM, která se orientuje na průzkumy a analýzy trhu.

O krizi hovoří polské stavebnictví již řadu měsíců. Situace se přitom podle největších hráčů na trhu nezlepšuje. Spíše naopak, trh pokračuje v propadu. Vlna úpadků, která se mezi stavebními firmami přehnala už v loňském roce, tak zřejmě nebude poslední.

Jak vyplývá z údajů polského statistického úřadu, od loňského září klesl počet stavebních firem v zemi o více než deset tisíc. Dosud ale podle agentury ASM upadaly většinou malé společnosti. Letos již vidina bankrotu není cizí ani některým stavebním firmám, jejichž akcie jsou obchodované na varšavské burze.

Ohrožení úpadkem během nejbližšího roku pociťuje každá třetí polská stavební firma, vyplývá z ankety ASM. V horizontu dvou let takovou hrozbu připouští dokonce na 78 procent dotázaných.

Jejich obavy pouze podporují statistiky GUS. Přírůstek objemu zakázek ve stavebnictví podle nich v Polsku rychle klesá už od poloviny roku 1997. Od začátku roku 2000 se přitom tento ukazatel udržuje v záporných hodnotách.

V prvním loňském pololetí polské stavební úřady vydaly 91.071 stavebních povolení, za prvních šest měsíců letošního roku to již bylo pouze 81.144 rozhodnutí. Obrat v dosavadním vývoji je přitom zatím v nedohlednu.

-čtk-

Komentáře

Načítám komentáře...