Zahajovaná bytová výstavba v USA v únoru prudce klesla

Zahajovaná výstavba bydlení v USA se v únoru po rekordních úrovních předchozích měsíců prudce snížila, a to dvojnásobně rychleji, než se čekalo. Pokles počtu započatých staveb byl kvůli nepříznivému počasí nejhlubší od počátku roku 1994, oznámilo americké ministerstvo obchodu. Proti předchozímu měsíci klesl počet...

Zahajovaná výstavba bydlení v USA se v únoru po rekordních úrovních předchozích měsíců prudce snížila, a to dvojnásobně rychleji, než se čekalo. Pokles počtu započatých staveb byl kvůli nepříznivému počasí nejhlubší od počátku roku 1994, oznámilo americké ministerstvo obchodu.

Proti předchozímu měsíci klesl počet zahájených staveb o rovných 11 procent na celoročně přepočtených 1,622 milionu USD. Po 17letém maximu předchozích dvou měsíců byl tento ukazatel nejníže od loňského dubna a meziročně byl nižší o 9,3 procenta.

Únorový výsledek skončil hluboko pod odhady ekonomů. Ti podle ankety agentury Reuters v průměru čekali, že počet zahájených staveb klesne jen na 1,723 z lednových 1,822 milionu.

Ekonomové pokládají prudký únorový pokles hlavně za výsledek mimořádně špatného počasí na východě USA, kde řádily sněhové bouře. I při započítání tohoto faktoru se však zdá, jakoby trh bydlení již dosáhl vrcholu a nyní se začíná ochlazovat, řekl ekonom chicagské Northern Trust Asha Bangalore.

Počet vydaných povolení na nové stavby, což je měřítko budoucí stavební aktivity, stoupl o 0,4 procenta na celoročních 1,786 milionu. Mírně tak nahradil lednový propad o téměř šest procent.

Meziročně byl počet povolení k novým stavbám vyšší o 1,1 procenta. Rozpor mezi trendem u zahájených staveb a vývojem povolení podle některých analytiků ukazuje, že aktivita na trhu zůstává na vysoké úrovni a že sektor může po vyřešení situace kolem Iráku rychle oživit.

Sektor bydlení byl v hospodářském útlumu posledních dvou let jedním z motorů americké ekonomiky. Poháněly jej hlavně rekordně nízké hypoteční úroky pod úrovní šesti procent. Impulsem k investicím do bydlení byl i dlouhý propad akciových trhů.

-čtk-

Komentáře

Načítám komentáře...