Stavebnictví v únoru kleslo, analytici přesto letos čekají růst

Stavební výroba se v únoru meziročně propadla o 3,6 procenta, analytici však i nadále drží předpoklad celoročního mírného růstu stavebnictví o 2,5 až čtyři procenta. Také Svaz podnikatelů ve stavebnictví zatím počítá s ročním růstem o 2,5 procenta, o které stavebnictví vzrostlo i loni. Za únorovým poklesem podle...

Stavební výroba se v únoru meziročně propadla o 3,6 procenta, analytici však i nadále drží předpoklad celoročního mírného růstu stavebnictví o 2,5 až čtyři procenta. Také Svaz podnikatelů ve stavebnictví zatím počítá s ročním růstem o 2,5 procenta, o které stavebnictví vzrostlo i loni.

Za únorovým poklesem podle analytiků stojí zimní počasí, stejně jako o pět procent méně odpracovaných hodin než ve stejném měsíci minulého roku a nevyfakturované práce stavebních firem. "Opomenout nelze ani loňský únorový téměř 14procentní nárůst stavební výroby, který nastavil pro srovnání s letošním únorem velmi vysokou laťku," uvedl hlavní ekonom Patria Online David Marek.

Analytici únorový pokles stavebnictví připisují i poklesu zahraniční poptávky, která se snížila o zhruba 80 procent. "Ztráta zahraničních zakázek má na poklesu stavební výroby minimální vliv. Z celého objemu výkonů se totiž v zahraničí dělá necelé procento," namítl však generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek.

"Celoroční výkon stavebnictví v letošním roce bude záviset především na vládních infrastrukturních investicích, protože podnikové investice se budou zvyšovat jen pozvolna," domnívá se analytik Raiffeisenbank Miroslav Brabec. Slibně podle něj pro další aktivitu stavební výroby vyznívá i statistika stavebních povolení, která prý svědčí o dále se rozvíjející vlně nové bytové výstavby.

Stavební úřady v únoru vydaly téměř 7760 stavebních povolení. Z toho se více než 3340 povolení vztahovalo na nové stavby, zbytek na změny dokončených staveb. Orientační hodnota povolených staveb v únoru dosáhla 19 miliard korun.

"V druhém čtvrtletí budou pokračovat i opravy objektů postižených loňskými povodněmi," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Růst bytové výstavby podle něj dále podpoří rekordně nízké úrokové sazby a zvyšující se nabídka hypotečních úvěrů. "Nízké sazby hypotéčních úvěrů by se měly držet v blízkosti svého dna až do konce roku," dodal Brabec.

-čtk-

Komentáře

Načítám komentáře...