ABB prodá severskou divizi stavebních systémů

Zadlužená strojírenská společnost ABB prodává část divize stavebních systémů finské YIT Corporation za 233 milionů USD. Firma tak udělala další krok v uskutečňování svého programu návratu zpět k zisku poté, co se v loňském roce ocitla téměř na pokraji bankrotu. Informoval o tom finanční ředitel švýcarské firmy Peter...

Zadlužená strojírenská společnost ABB prodává část divize stavebních systémů finské YIT Corporation za 233 milionů USD. Firma tak udělala další krok v uskutečňování svého programu návratu zpět k zisku poté, co se v loňském roce ocitla téměř na pokraji bankrotu. Informoval o tom finanční ředitel švýcarské firmy Peter Voser.

YIT získá koupí aktivity divize ve Finsku, Švédsku, Norsku, Dánsku, Pobaltských republikách a Rusku. Dohoda podléhá schválení antimonopolních orgánů a měla by být dokončena do 1. září. Divize zaměstnává 9000 osob a její tržby loni činily 1,1 miliardy USD.

Zisk z prodeje chce ABB použít na snížení dluhu a posílení rozvahy. Zpráva je pro ABB pozitivní, přestože cena je podle analytiků mnohem nižší než skutečná hodnota divize. Tento týden akcie společnosti oslabily kvůli obavám ze zpoždění klíčového prodeje ropné a plynárenské divize OGP, kterým má ABB získat více než miliardu dolarů.

Dluh ABB na konci března činil 8,2 miliardy USD. Do konce letošního roku chce firma dluh snížit na 6,5 miliardy USD, napsala agentura Reuters.

Skupina ABB byla kdysi považována za evropskou odpověď na vládu amerického konglomerátu General Electric. Kvůli agresivní vlně akvizic se však vysoce zadlužila a dostala se do tak vážných problémů, že se loni ocitla na pokraji bankrotu. Firma působí i v České republice. Mezi hlavní loňské zakázky ABB patřila rekonstrukce pražského metra. Jejími hlavními zákazníky v Česku jsou ČEPS, regionální distributoři, Alstom, ČEZ, DP Praha, Chemopetrol Litvínov, Nová huť, OKD a Kaučuk Kralupy.

-čtk-

Komentáře

Načítám komentáře...