Databáze elektrospotřebičů na internetu

Databáze elektrospotřebičů na internetu

Rostoucí ceny energie na jedné straně a sílící konkurence mezi výrobci a prodejci elektrospotřebičů jsou dva základní faktory, přispívající k lepší orientaci zákazníků mezi domácími elektrospotřebiči z hlediska jejich provozní spotřeby energie. Kromě nákupní ceny spotřebiče totiž o jeho budoucích provozních nákladech...

Rostoucí ceny energie na jedné straně a sílící konkurence mezi výrobci a prodejci elektrospotřebičů jsou dva základní faktory, přispívající k lepší orientaci zákazníků mezi domácími elektrospotřebiči z hlediska jejich provozní spotřeby energie. Kromě nákupní ceny spotřebiče totiž o jeho budoucích provozních nákladech většinou rozhoduje především spotřeba elektrické energie.

K rychlé orientaci spotřebitelů k tomuto účelu slouží takzvané energetické štítky, které ze zákona musí být vystaveny přímo na spotřebiči. V případě zásilkového a internetového prodeje se povinnost vztahuje na zveřejnění jednotlivých údajů, uvedených na štítku. Ze štítku se zákazník především dozví, do jaké energetické třídy byl spotřebič zařazen a jakou má provozní spotřebu elektrické energie.

Avšak vzhledem k tomu, že ne ve všech případech je tato povinnost dostatečně naplňována, SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o. p. s., založilo internetovou stránku www.uspornespotrebice.cz, na které je možné vyhledat jednotlivé spotřebiče i podle jejich energetické třídy a ke každému z nich si nechat zobrazit energetický štítek ve stejné podobě, jak by jej zákazníci měli najít v jednotlivých obchodech.

Internetová stránka www.uspornespotrebice.cz obsahuje více než tisíc spotřebičů bílé techniky označovaných energetickými štítky - v kategoriích pračky, sušičky prádla, chladničky a mrazničky a myčky nádobí. V nejbližších dnech k nim budou doplněné i elektrické trouby. Ve všech případech se jedná o volně stojící i vestavné spotřebiče.

Návštěvníci stránek mají možnost vyhledat spotřebič podle energetické třídy a následně porovnat jeho provozní spotřebu, ale i další parametry s konkurenčními výrobky.

Vzhledem k zákonné povinnosti uvádět energetické štítky při prodeji vyjmenovaných výrobků se však zákazníkům doporučuje sledovat je v každém případě a v každém obchodě.

Aktuální seznam prodávaných výrobků a jejich cen poskytla společnost K.D.Marketing, s. r. o.

Internetová stránka však obsahuje i další užitečné informace, návod pro spotřebitele, jak šetřit energii, zdroje dalších informací v problematice energetického štítkování a odkaz na platnou legislativu pro podrobnější informace.

Povinnost uvádět energetické štítky se od 1. srpna 2004 vztahuje na následující spotřebiče: • Automatické pračky • Bubnové sušičky prádla • Pračky kombinované se sušičkou • Chladničky, mrazničky a jejich kombinace • Myčky nádobí • Elektrické trouby • Elektrické ohřívače vody • Zdroje světla • Předřadníky k zářivkám • Klimatizační jednotky.

-Juraj Krivošík-
SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o. p. s.

Komentáře

Načítám komentáře...