Zisk stavební společnosti Hochtief loni vzrostl

Největší stavební společnost v Německu, firma Hochtief, která je aktivní také v České republice, vytvořila v loňském roce zisk před zdaněním 159 milionů eur, což představuje meziroční nárůst o třetinu. S dalším růstem počítá díky oživení stavebního trhu doma a v zahraničí i v letošním roce, uvádí se v dnešním...

Největší stavební společnost v Německu, firma Hochtief, která je aktivní také v České republice, vytvořila v loňském roce zisk před zdaněním 159 milionů eur, což představuje meziroční nárůst o třetinu. S dalším růstem počítá díky oživení stavebního trhu doma a v zahraničí i v letošním roce, uvádí se v dnešním prohlášení firmy.

Provozní zisk firmy, která patří mezi pět největších stavebních společností na světě, loni stoupl o 40 procent na 220 milionů eur. Výsledky však skončily mírně pod odhady analytiků, kteří podle agentury Reuters očekávali v průměru provozní zisk 227,7 milionu eur a zisk před zdaněním 164,1 milionu eur.

Hochtief, ve kterém vlastní majoritní podíl rozvodná společnost RWE, dodal, že růst zisku odráží zlepšení stavebního trhu v Německu i v Evropě a také úspěch firmy na mezinárodních trzích. Německý trh na počátku 90. let těžil z rozmachu po spojení západního a východního Německa, od poloviny 90. let však oslaboval. Hochtief se snažil odpovědět na pokles zvýšením své účasti v zahraničí a rozšířením služeb od malty a cihel do ziskovějších oblastí.

V současnosti firma poskytuje služby v oblasti plánování, financování a výstavby a provozuje různé stavby od kancelářských budov po nákupní střediska, sportovní stadiony a letiště.

Společnost dodala, že její divize Hochtief Construction Services Europe, jejíž součástí jsou i domácí operace, se v loňském roce vymanila ze ztráty. V letošním roce by zisk divize měl růst.

Celková hodnota zakázek na konci loňského roku činila 16,5 miliardy eur, což představuje meziroční nárůst o 17 procent. Téměř polovinu této hodnoty si započetly zakázky v asijsko-pacifické oblasti. Třetinu tvoří zakázky z Ameriky a 17 procent z Evropy. Hodnota nových zakázek činila 14,4 miliardy eur, a skončila tak na téměř stejné úrovni jako v roce 2002.

V České republice působí firma prostřednictvím Hochtief VSB, která je jednou z největších stavebních firem v tuzemsku. Mezi její stavby patří například první a druhý blok jaderné elektrárny Temelín, administrativní budova hlavní správy ČEZ nebo zábavní centrum Černý Most. V roce 2002 zvýšil Hochtief VSB čistý zisk o čtvrtinu na 111 milionů korun.

-čtk-

Komentáře

Načítám komentáře...