Prodej nových domů v USA v únoru prudce vzrostl

Prodej nových domů v USA v druhém měsíci letošního roku nečekaně prudce vzrostl a vyšplhal se na nejvyšší hladinu od loňského srpna. Zpráva tak potvrdila, že trh s domy i nadále těží z nízkých úrokových sazeb. Prodej nových domů se proti předchozímu měsíci zvýšil o 5,8 procenta na ročně přepočtených 1,16 milionu domů....

Prodej nových domů v USA v druhém měsíci letošního roku nečekaně prudce vzrostl a vyšplhal se na nejvyšší hladinu od loňského srpna. Zpráva tak potvrdila, že trh s domy i nadále těží z nízkých úrokových sazeb. Prodej nových domů se proti předchozímu měsíci zvýšil o 5,8 procenta na ročně přepočtených 1,16 milionu domů. Meziročně byl prodej nových domů vyšší o 24,4 procenta. Vyplývá to ze zprávy ministerstva obchodu.

Ministerstvo současně revidovalo směrem dolů lednový údaj na 1,10 milionu prodaných nových domů z původních 1,11 milionu domů. Únorové údaje jsou vyšší než odhady analytiků, kteří čekali, že se prodá pouze 1,098 milionu nových domů.

Zpráva ukázala, že spotřebitelé mají o nové domy stále zájem, přestože aktivita stavebních firem se snižuje. Ministerstvo minulý týden oznámilo, že počet zahájených staveb nových domů se v únoru snížil o čtyři procenta. Spotřebitele stále lákají nízké úrokové sazby z hypotečních úvěrů. Průměrná úroková sazba na 30letou hypotéku v únoru klesla na 5,64 procenta z lednových 5,74 procenta a byla tak nejnižší od loňského ledna.

Zásoba nových domů na trhu, vyjádřená počtem měsíců do jejího vyčerpání při nynějším tempu prodeje, se v únoru snížila na 3,8 měsíce. To je nejhubenější zásoba nových domů na trhu od září.

Největší poptávka po nových domech byla na Západě země, kde prodej proti lednu stoupl o 28,5 procenta. Prodej domů na Severovýchodě se zvýšil o 12 procent. Naopak na Středozápadě počet prodaných domů klesl o 10,6 procenta.

-čtk-

Komentáře

Načítám komentáře...