Stavebnictví bylo v dubnu pod vlivem očekávaného zvýšení DPH

Za mimořádným, více než 60procentním dubnovým růstem stavební výroby stojí zejména očekávané zvýšení daně z přidané hodnoty. Ta se od května zvedla z pěti na 19 procent. Investoři proto v dubnu pobízeli firmy k intenzivnímu stavění. V reakci na statistická data to uvedl generální ředitel Svazu podnikatelů ve...

Za mimořádným, více než 60procentním dubnovým růstem stavební výroby stojí zejména očekávané zvýšení daně z přidané hodnoty. Ta se od května zvedla z pěti na 19 procent. Investoři proto v dubnu pobízeli firmy k intenzivnímu stavění. V reakci na statistická data to uvedl generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Miloslav Mašek.

"Dubnový výsledek stavebnictví je naprostá anomálie, která se nebude opakovat," dodal Mašek. V dalších měsících čeká meziroční růst stavební výroby kolem deseti procent. Také za celý letošní rok by si tento obor mohl připsat minimálně desetiprocentní nárůst.

Očekávané zvýšení DPH spojené s vysokou intenzitou stavění se podle Maška na dubnovém výsledku projevilo ze zhruba dvou třetin. Zbytek nárůstu přičítá rozmachu stavebnictví obecně. Hlavní příčinou mimořádného růstu podle něj nemůže být předčasná fakturace stavebních prací tak, jak to uvedl Český statistický úřad. Většina prací se naopak fakturuje se zpožděním.

Vzrostl také počet zaměstnanců stavebních firem. U společností s 20 a více zaměstnanci se počet lidí v dubnu zvýšil o 2,9 procenta. Jejich průměrná měsíční mzda činila 17.600 korun a byla meziročně o 8,2 procenta vyšší. Zároveň vzrostla produktivita práce.

Loni stavebnictví stouplo o 8,9 procenta z předloňských 2,5 procenta. Stavební výroba roste nepřetržitě již čtyři roky.

-čtk-

Komentáře

Načítám komentáře...