Autodesk spolupracuje na návrhu a výstavbě Věže svobody

Autodesk spolupracuje na návrhu a výstavbě Věže svobody

Software a služby společnosti Autodesk slouží jako preferovaná technologie při práci na nejsledovanějším projektu v USA. Autodesk, vedoucí světový dodavatel softwaru pro navrhování a tvorbu digitálního obsahu, úzce spolupracuje s architektonickou firmou Skidmore, Owings, & Merrill (SOM), která navrhuje první věž,...

Software a služby společnosti Autodesk slouží jako preferovaná technologie při práci na nejsledovanějším projektu v USA.

Autodesk, vedoucí světový dodavatel softwaru pro navrhování a tvorbu digitálního obsahu, úzce spolupracuje s architektonickou firmou Skidmore, Owings, & Merrill (SOM), která navrhuje první věž, jež vyroste na místě Světového obchodního centra. Obě firmy spolupracují na určení optimální technologie a protokolů pro spolupráci, které budou u tohoto vysoce symbolického a technicky složitého projektu použity. Společnosti SOM, jejíž odborné zkušenosti s návrhem mrakodrapů nemají obdoby, pro projekt Věže svobody buduje optimální proces vytváření, správy a sdílení informací. Autodesk, dlouholetý technologický partner SOM, pomáhá co nejlépe implementovat službu Autodesk Buzzsaw Professional a širokou řadu návrhářských aplikací od AutoCADu až po Autodesk Revit, které pomohou realizovat návrh nové ikony Ameriky.

„Projekt Věže svobody nás nutí pracovat novými a neobyčejnými způsoby,“ řekl Carl Galioto, vedoucí společník technické skupiny SOM. „Autodesk nám pomáhá rozšiřovat hodnotu naší platformy pro týmovou spolupráci o řízení projektu a výstavby, navíc nám pomáhá zkoumat možnosti využití nových parametrických návrhářských nástrojů.“

Propojení týmu a projektových informací
Věž svobody navazuje na dlouholetou tradici americké vynalézavosti a nápaditosti při stavbách mrakodrapů. Má se jednat o nejvyšší budovu na světě, která bude vyhovovat nejvyšším návrhářským, bezpečnostním a technologickým standardům. Se 70 využitelnými podlažími a zhruba 250 tisíci metrů čtverečních kancelářského a veřejného prostoru musí Věž svobody uspět jako praktická komerční budova i jako symbol znovuzrození dvojčat Světového obchodního centra.

Zajištění komunikace a správy dat u takto složitého projektu představuje ohromnou výzvu. Celý projektový tým včetně konzultantů v současné době čítá více než sto jednotlivců a se zahájením výstavby 4. července 2004 se brzy rozroste na tisíce členů. SOM očekává, že se při realizaci projektu vygeneruje víc papírových dokumentů a návrhových dat než u jakéhokoli jiného projektu od jejího založení téměř před 70 lety. Náročný časový plán zároveň vyžaduje, aby členové týmu efektivně spolupracovali, rychle zvládali úkoly a zajišťovali schválení od různých zainteresovaných stran včetně majitele a developera (Silverstein Properties), vlastníka pozemku (Správa přístavu New York a New Jersey), společnosti Lower Manhattan Development Corporation (LMDC), starosty města New York a guvernéra státu New York.

Při řízení tohoto složitého procesu SOM používá online službu pro správu projektového portfolia Autodesk Buzzsaw Professional jako primární nástroj pro komunikaci zpráv o projektu, sdílení návrhových dokumentů a řízení výstavby. V průběhu realizace projektu Věže svobody umožní Buzzsaw Professional projektovému týmu sdílet minimálně 100 různých podsouborů výkresů, dále záznamy ze schůzek, zprávy o průběhu a rozpisy.

Náročný plán výstavby Věže svobody vyžaduje efektivní metodu řízení procesu výstavby. Ve spolupráci s Autodeskem přizpůsobuje SOM formuláře služby Buzzsaw Professional, například žádosti o informaci (RFI) a změnové příkazy, aby urychlila komunikaci v průběhu výstavby. Autodesk s firmou SOM spolupracuje také na přizpůsobení extranetových zobrazení služby Buzzsaw Professional pro použití jako kontrolní panel Věže svobody, kde budou jasně znázorněny všechny součásti projektu.

„Službu Buzzsaw jsme začali používat jako jedna z prvních architektonických firem a teď rozšiřujeme naše možnosti v oblasti řízení projektů a výstavby službou Buzzsaw Professional,“ řekla Doris Pulsifer, ředitelka aplikací ve společnosti SOM. „Pomáhá našemu projektovému týmu soustředit se na časově nejcitlivější úkoly a vedoucím projektu i majiteli poskytuje okamžitý a komplexní přehled o všech projektových informacích. Zároveň zvyšuje odpovědnost jednotlivých pracovníků a urychluje proces návrhu.“

„Věž svobody je vrcholnou případovou studií použití služby Autodesk Buzzsaw Professional jako nástroje pro řízení výstavby,“ řekl Amar Hanspal, senior ředitel Autodesk Collaboration Services. „Firma SOM má opět prvenství v nasazení nejmodernější technologie pro zvýšení výkonnosti týmu a dosažení optimálních výsledků v zájmu klienta.“

Nápaditý návrhový proces
Složitost samotného návrhu Věže svobody si v ničem nezadá s výzvami řízení projektu. Věž oděná do lesklého skla vyvolává podobu Sochy svobody a její základna ve tvaru rovnoběžníku zapadá do sítě ulic na dolním Manhattanu. Její inovativní konstrukční systém obsahuje konstrukci kabelové sítě, jež připomíná tvar Brooklynského mostu a zároveň obsahuje větrné turbíny, které budou sloužit jako „větrná farma“ pro shromažďování energie. Jedná se o jeden z mnoha prvků dlouhodobě udržitelného návrhu budovy.

„Složité geometrie návrhu budovy testují naši schopnost popsat formu v konvenčním dvourozměrném vyjádření,“ řekl Jeffrey Holmes, senior návrhář projektu a společník firmy SOM zodpovědný za návrh. „Autodesk nám pomáhá implementovat integrované nástroje pro trojrozměrné navrhování, které umožňují velkému počtu lidí simultánně pracovat a zároveň v reálném čase komunikovat v trojrozměrném prostředí.“

Jako primární nástroj pro 2D a 3D návrh a dokumentaci projektu slouží AutoCAD. Protože se jedná o vysoce přizpůsobitelnou aplikaci, vytvořila si firma SOM v AutoCADu nástroje, které usnadňují modelování složité geometrie budovy, umožňují pracovat na variacích návrhu a koordinovat různé aspekty návrhu Věže svobody. Pro celou budovu včetně složitých podzemních podlaží také tým používá platformu pro modelování stavebních informací Autodesk Revit. Pro energetickou analýzu se používá Autodesk Architectural Desktop s aplikací jiného dodavatele a pro vizualizace návrhů a vytváření 3D renderovaných scén a animací slouží Discreet 3ds max.

„Spolupráce s firmou SOM na implementaci naší platformy pro modelování stavebních informací a služeb spolupráce pro projekt takového významu a složitosti nám pomáhá nacházet nové a lepší způsoby, jak poskytovat služby firmám ve stavebním odvětví, řekl Phil Bernstein, FAIA, viceprezident divize řešení pro stavebnictví společnosti Autodesk.

O společnosti SOM
Společnost Skidmore, Owings & Merrill LLP (SOM), založená v roce 1936, je jedn

Komentáře

Načítám komentáře...