ČNB varuje před subjekty, které se tváří jako stavební spořitelny

Česká národní banka varuje před společnostmi, které nejsou bankami ani družstevními záložnami, a přesto provozují podobnou činnost jako stavební spořitelny. Peníze předané těmto subjektům na nákup nemovitosti nejsou ze zákona pojištěné v případě neschopnosti splácet závazky, sdělila ČNB. Některé obchodní...

Česká národní banka varuje před společnostmi, které nejsou bankami ani družstevními záložnami, a přesto provozují podobnou činnost jako stavební spořitelny. Peníze předané těmto subjektům na nákup nemovitosti nejsou ze zákona pojištěné v případě neschopnosti splácet závazky, sdělila ČNB.

Některé obchodní společnosti i podnikatelé nabízejí podle ČNB poskytnutí úvěrů na nákup nemovitosti s tím, že klient ještě předtím zasílá na jejich účet peníze ve formě "předčasných" splátek, "rezervních" splátek, garanční jistiny apod. Tyto aktivity podle ČNB nazývají například "skupinové spoření a nákup nemovitostí" nebo "splátkový prodej nemovitostí".

"Podali jsme na tyto subjekty trestní oznámení, protože se domníváme, že jde o nepoctivé podnikání. Myslíme si, že přijímají vklady, k čemuž nemají licenci," řekl Pavel Zúbek z tiskového odboru ČNB.

-čtk-

Komentáře

Načítám komentáře...