Počet nově zahájených staveb v USA v prosinci prudce stoupl

Počet nově zahájených staveb obytných domů ve Spojených státech se v prosinci zvýšil o 10,9 procenta, tedy nejrychleji za více než sedm let. Oznámilo to ministerstvo obchodu. Dodalo však, že v celém loňském roce tempo růstu zpomalilo na nejnižší úroveň za poslední tři roky. Stavební firmy v prosinci položily v...

Počet nově zahájených staveb obytných domů ve Spojených státech se v prosinci zvýšil o 10,9 procenta, tedy nejrychleji za více než sedm let. Oznámilo to ministerstvo obchodu. Dodalo však, že v celém loňském roce tempo růstu zpomalilo na nejnižší úroveň za poslední tři roky.

Stavební firmy v prosinci položily v ročním přepočtu základy 2,004 milionu obytných domů ve srovnání s 1,807 milionu v předchozím měsíci. Analytici přitom počítali s mírnějším nárůstem na 1,90 milionu.

Za celý loňský rok se však počet nově zahájených staveb zvýšil pouze o 5,7 procenta, což představuje nejpomalejší tempo od roku 2001, na 1,953 milionu domů. Počet vydaných stavebních povolení loni stoupl o 6,8 procenta, zatímco v prosinci se snížil o 0,3 procenta, napsala agentura Reuters

Trh s bydlením v USA podporují nízké hypotéční sazby, a to i přes postupné zvyšování krátkodobých úrokových sazeb americkou centrální bankou. Asociace hypotečních bankéřů oznámila, že její index sledující zájem o žádosti o hypotéku minulý týden stoupl o 16,2 procenta na 682,9 bodu, zatímco průměrná sazba u běžné 30leté hypotéky klesla na 5,64 procenta z 5,70 procenta v předchozím týdnu.

-čtk-

Komentáře

Načítám komentáře...