Výstavba bytů se v Hradeckém kraji do září propadla o pětinu

Výstavba bytů v Královéhradeckém kraji se za první tři čtvrtletí loňského roku propadla o pětinu na 710 dokončených bytů. Horší výsledek než královéhradecký region měly jen Ústecký a Karlovarský kraj. V celé ČR vzrostl počet dokončených bytů o 18 procent na téměř 20.000 jednotek. Oznámila to hradecká pobočka Českého...

Výstavba bytů v Královéhradeckém kraji se za první tři čtvrtletí loňského roku propadla o pětinu na 710 dokončených bytů. Horší výsledek než královéhradecký region měly jen Ústecký a Karlovarský kraj. V celé ČR vzrostl počet dokončených bytů o 18 procent na téměř 20.000 jednotek. Oznámila to hradecká pobočka Českého statistického úřadu.

Současné nelichotivé výsledky by však v kraji podle odborníků neměly trvat dlouho. Jen v Hradci Králové se na příští tři roky připravuje masivní výstavba více než 1500 bytů. Zlepšení naznačují i statistici. Zatímco v pololetí vykázal kraj u zahájených bytů meziroční pokles o 18 procent, na konci září to již bylo méně jen o sedm procent.

Stavební firmy k výstavbě motivuje vedle trvale silné poptávky i to, že od začátku roku 2008 přestane pro bytové stavby platit nižší pětiprocentní daň z přidané hodnoty. Největší projekt v kraji provádí na pozemcích Hradce Králové v lokalitě Plachta společnost IPB Real, která tam postupně do roku 2007 plánuje postavit přes 400 bytů.

Větší výstavbu plánují i menší města. Například v Novém Městě nad Metují na Náchodsku by měl soukromý investor do tří let postavit nové sídliště se 180 byty. Město Jičín stavebníkům nedávno s úspěchem nabídlo přes 50 parcel pro rodinné domy. Téměř 30 bytů chce do konce letošního roku dokončit město Dobruška, 25 bytů staví Kostelec nad Orlicí.

Zatím bylo v kraji ke konci září rozestavěno 5832 bytů, což bylo meziročně o pět procent více. Nejvíce rozestavěných bytů bylo na Trutnovsku - téměř 1600. Skoro polovina rozestavěných bytů byla v rodinných domcích. V bytových domech čekalo na dostavbu 997 bytů.

-čtk-

Komentáře

Načítám komentáře...