Jak byla postavena katedrála Sv. Víta

Odborníci i laičtí milovníci historie se mohou v dalším díle přednáškového cyklu Příběhu Pražského hradu seznámit se zajímavými okolnostmi vzniku a průběhu výstavby gotické katedrály sv. Víta na Hradě. V pořadí již pátá letošní přednáška dlouhodobého cyklu proběhne ve čtvrtek 3. března od 17 hodin v Apelaci Starého...

Odborníci i laičtí milovníci historie se mohou v dalším díle přednáškového cyklu Příběhu Pražského hradu seznámit se zajímavými okolnostmi vzniku a průběhu výstavby gotické katedrály sv. Víta na Hradě.


V pořadí již pátá letošní přednáška dlouhodobého cyklu proběhne ve čtvrtek 3. března od 17 hodin v Apelaci Starého královského paláce na Pražském hradě. PhDr. Klára Benešovská, CSc. a ing. arch. Petr Chotěbor, CSc. během své společné přednášky seznámí posluchače především s méně známými okolnostmi a souvislostmi výstavby gotické katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha, která postupně nahradila starší románskou baziliku. "Tentokrát se nebudeme příliš věnovat architektuře stavby, ale spíše příběhům jednotlivých stavebníků a stavitelů, kteří se na katedrále podíleli. Pokusíme se zdokumentovat také postupný posun názorů na katedrálu během její dlouholeté výstavby od roku 1344 až do husitských válek," popisuje téma přednášky Klára Benešovská z Ústavu dějin umění AV ČR. Posluchači se mimo jiné dozvědí také o tom, jak se Jan Lucemburský pokusil založením nové katedrály odčinit své dřívější oloupení hrobu českých patronů v románské bazilice na Hradě a mnoho dalších zajímavostí spojených s výběrem stavitelů naší architektonické chlouby.
Program přednáškového cyklu najdete na adrese Příběhu Pražského hradu v sekci přednášky.

Zájemci si mohou účast rezervovat na webových stránkách www.pribeh-hradu.cz nebo telefonicky v pokladně stálé expozice na čísle: 224 373 102. Vstupné činí 50 Kč.


Přednáškový cyklus - Příběh Pražského hradu

Cílem přednáškového cyklu je seznámit veřejnost s výsledky historického výzkumu Pražského Hradu a vtáhnout zájemce o historii hlouběji do obsahu celé expozice, která představuje výběr toho nejzajímavějšího z více než pět tisíc let trvající historie místa. Na své si proto přijdou jak profesionální odborníci, tak běžní milovníci historie, kteří se chtějí seznámit s nadstavbou již tak velmi obsáhlé výstavy. Podrobný program přednášek, začínajících vždy v 17 hodin, je postupně zveřejňován na internetových stránkách www.pribeh-hradu.cz.


Příběh Pražského hradu

Rozsáhlá expozice Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci nabízí zajímavý pohled na historii Pražského hradu. Návštěvníkům nepředkládá pouze architektonické proměny nebo historický a kulturní vývoj Hradu, ale také řadu odboček – příběhů o každodenním životě místa. Vedle zhlédnutí některých skutečně jedinečných historických exponátů tak mohou návštěvníci projít také příběhem českých patronů, stolování, pohřbívání, církve, katastrof, rezidence nebo vzdělanosti. Významnou součástí celé expozice, která se bude průběžně dále rozšiřovat a obměňovat, je také atraktivní dětský program. Díky němu výstava zaujme nejen dospělé návštěvníky, ale také jejich ratolesti.


Pořadatel: Správa Pražského hradu

-red-

Komentáře

Načítám komentáře...