Pritzkerovu cenu pro architekty dostal po 14 letech Američan

Američan Thom Mayne, který byl dlouho považován za enfant terrible americké architektury, získal v těchto dnech nejvýznamnější ocenění pro architekty - Pritzkerovu cenu. Jedenašedesátiletý Mayne je prvním Američanem, který cenu dostal za posledních 14 let. Porota ocenila u Maynea vytvoření odvážného architektonického...

Američan Thom Mayne, který byl dlouho považován za enfant terrible americké architektury, získal v těchto dnech nejvýznamnější ocenění pro architekty - Pritzkerovu cenu. Jedenašedesátiletý Mayne je prvním Američanem, který cenu dostal za posledních 14 let.

Porota ocenila u Maynea vytvoření odvážného architektonického stylu, který odráží "jedinečnou, poněkud nezakořeněnou, kulturu jižní Kalifornie. "Thom Mayne je produktem bouřlivých 60. let a přenesl tento rebelský postoj a touhu po změně do své práce," uvedla porota.

"Celý život jsem byl takový outsider. Jsem z toho trochu vyděšený," komentoval udělení ceny Mayne, který vede svou firmu Morphosis v kalifornské Santa Monice.

Mayne se proslavil až v posledních letech mj. projekty střední školy Diamond Ranch v kalifornské Pomoně či budovou vedení kalifornské dopravní společnosti Caltrans v Los Angeles. V zahraničí navrhl mj. budovu banky Hypo Alpe-Adria v rakouském Klagenfurtu či výškovou budovu Sun Tower v jihokorejském Soulu.

Poté, co byl propuštěn z Kalifornské státní polytechnické univerzity v Pomoně, Mayne založil v roce 1972 se šesti kolegy a 40 studenty alternativní architektonickou školu SCI-Arc. Téhož roku založil i svou firmu Morphosis.

Po 20 let pracoval v relativním ústraní na návrzích místních obytných domů, restaurací a kancelářských budov. Mezinárodní uznání získal svými nekonvenčními projekty až v polovině 90. let a od té doby získal řadu prestižních zakázek. Patří k nim mj. nová budova Kongresu státu Aljaška či olympijská vesnice pro olympijské hry v New Yorku v roce 2012, která bude postavena, i když město hry nedostane.

Cena, jež sebou nese i 100.000 dolarů, bývá předávána každý rok na jiném místě. Letos ji Mayne převezme 31. května v Chicagu. Mezi další laureáty patří mj. I.M. Pei, Renzo Piano, Frank Gehry, Joern Utzon či Rem Koolhaas.

Komentáře

Načítám komentáře...