Dvě soutěže designu

Jaro přineslo mimo jiné dvě soutěže produktového designu. Kromě tuzemské národní ceny Vynikající výrobek roku se bude za dva měsíce v Essenu také vyhlašovat– dnes již proslulá – cena Red Dot Award. Český Vynikající výrobek Soutěž pro české designéry Vynikající výrobek se vyhlašuje v několika kategoriích již od roku...

Jaro přineslo mimo jiné dvě soutěže produktového designu. Kromě tuzemské národní ceny Vynikající výrobek roku se bude za dva měsíce v Essenu také vyhlašovat– dnes již proslulá – cena Red Dot Award.


Český Vynikající výrobek


Soutěž pro české designéry Vynikající výrobek se vyhlašuje v několika kategoriích již od roku 1991 a je součástí Národní politiky jakosti ČR. Letos Národní cenu za grafický design 2005 získala za Manuál jednotného vizuálního stylu města Brna mladá grafička Věra Marešová. Porota ocenila její mimořádně kvalitní soubor vizuální prezentace (corporate identity) moravské metropole. Další cenu pak získal tým designérů Škoda Auto vedený Thomasem Ingenlathem za novou generaci karosérie Škodu Octavia Combi. "Její dlouhé měkké křivky podtrhují dynamický sportovní nádech solidního, přirozeně elegantního vzhledu," konstatovala porota. Mezi mnoha dalšími cenami, které Design Centrum v Betlémské kapli udělovalo, bylo i ocenění za významný přínos k rozvoji designu. In memoriam ho obdržel grafický designér Jiří Rathouský, který svým dílem výrazně ovlivnil tuzemskou grafiku. "Vtiskl svůj vynikající, osobitý rukopis do rozsáhlé řady knižních titulů, hudebnin. Navrhl výtečná loga, poštovní známky, je autorem skvělých divadelních, filmových a kulturních plakátů. Jiří Rathouský byl vždy nejen uznávaným odborníkem par excelence, ale v nelehké době i lidsky a morálně příkladným člověkem. Jako grafik spolupracoval s architekty na nejprestižnějších projektech, jako byly světové výstavy – Expa v Bruselu, Montrealu a Osace. Je autorem prvního orientačního systému pražského metra," připoměla mimo jiné porota ve svém rozhodnutí.Červená tečka

U druhé letošní ceny produktového designu zatím vítězové nejsou známi: slavnostní ceremoniál předávání Red Dot Award se letos uskuteční až 4. července v divadle Aalto v německém Essenu. Na jedné věci se ale porota shodla už nyní: univerzální konzument jakéhokoliv designu vymřel. Doba přeje specializovaným a sofistikovaným řešením a každý design, který má být úspěšný, musí mít jasně definovaného klienta, který bude danou věc používat. Spoustu zajímavých novinek v letošním RDA přinesly právě specializované oblasti jako například lékařský design. V letošní soutěži dostalo "červenou tečku" 421 z celkem 1 857 přihlášených prací a 33 výrobků dostalo prestižní "red dot: best of the best". V Red Dot Design muzeu, jedné z nejrozsáhlejších stálých expozic současného designu na světě, také bude pokračovat výstava letošních vítězných prací.


O soutěžích

Německá výroční soutěž Red Dot Award patří mezi jedny z největších světových přehlídek soudobého designu. Soutěž je rozdělena do tří sekcí: produktový design, komunikační design a konceptuální tvorba, v rámci nichž jsou přihlášené práce posuzovány odděleně. Vítězové každoročně obdrží cenu Red Dot Award; kromě výstavy také vychází ročenka RDA.

www.red-dot.de


Soutěž Vynikající výrobek roku 2005 – Národní cenu za design 2005 vyhlašuje Design centrum ČR.

www.designcentrum.cz

-vr-

Komentáře

Načítám komentáře...