Na Výstavišti vznikne budova za 150 milionů pro Muchovu epopej

Na Bruselské cestě pražského Výstaviště vznikne nová budova za 150 milionů korun. Magistrát ji postaví pro Slovanskou epopej secesního malíře Alfonse Muchy. Záměr v úterý schválila městská rada, řekl radní Igor Němec. Pokud nenastanou potíže ve schvalovacím řízení, nová budova by měla na Výstavišti stát do dvou let....

Na Bruselské cestě pražského Výstaviště vznikne nová budova za 150 milionů korun. Magistrát ji postaví pro Slovanskou epopej secesního malíře Alfonse Muchy. Záměr v úterý schválila městská rada, řekl radní Igor Němec. Pokud nenastanou potíže ve schvalovacím řízení, nová budova by měla na Výstavišti stát do dvou let.

Dům bude vypadat jako krabička postavená na hranu. Plátna budou zavěšena v unikátně řešeném prostoru. Podle radního má být budova veskrze moderní, s ocelovou konstrukcí. Bude to kulturní stavba, jejíž architektura má charakterizovat současnost.


"Budova mi připadá zajímavá a věřím, že zaujme i budoucí návštěvníky. Mucha kdysi věnoval obrazy Praze s tím, že pro ně město zřídí trvalou expozici v samostatném objektu. Jsem velmi rád, že se nám podaří jeho přání splnit," podotkl Němec.


Pro letošní rok má Praha v rozpočtu na tuto stavbu 46 milionů korun. Celkové náklady se původně odhadovaly zhruba na 100 milionů. Kvůli růstu cen oceli se však zvýšily, uvedl radní.


Na druhou stranu se podle něho objevili zájemci, kteří by se na projektu chtěli finančně podílet. Známý podnikatel Sebastian Pawlowski navrhl, že uhradí tři pětiny nákladů. Chtěl by za to získat Slovanskou epopej na 20 let do výpůjčky a stejnou dobu expozici provozovat, uvedl radní. S podobnou nabídkou přišel také nájemce Výstaviště, společnost Incheba, dodal.


Cyklus 20 monumentálních obrazů Mucha (1860 - 1939) věnoval v roce 1928 Praze s podmínkou, že zde bude vystaven. Nyní je však epopej na zámku v Moravském Krumlově na Znojemsku. O jejím stěhování zpět do metropole se hovoří již mnoho let. Návrhů, kde by mělo být dílo vystaveno, byla řada. Před časem se diskutovalo o záměru umístit plátna do secesního Průmyslového paláce, což zamítli památkáři. Sám Mucha navíc pro své dílo načrtl samostatnou budovu.


Do Moravského Krumlova se dílo dostalo v polovině minulého století. Obrazy byly zásluhou místních občanů restaurovány a od roku 1963 vystaveny. Smlouva o zápůjčce epopeje končí příští rok.


Zdroj: ČTK

Komentáře

Načítám komentáře...