Sobotka: Vyšší DPH na bydlení bude možná až po roce 2015

Češi mají naději, že by mohli při koupi bytů a domů ještě deset let platit nižší sazbu daně z přidané hodnoty. ČR má zatím výjimku na nižší DPH jen do roku 2007, podle ministra financí Bohuslava Sobotky však Evropská unie zvažuje její prodloužení do roku 2015. Sobotka to dnes řekl v rozhovoru pro Českou tiskovou...

Češi mají naději, že by mohli při koupi bytů a domů ještě deset let platit nižší sazbu daně z přidané hodnoty. ČR má zatím výjimku na nižší DPH jen do roku 2007, podle ministra financí Bohuslava Sobotky však Evropská unie zvažuje její prodloužení do roku 2015. Sobotka to dnes řekl v rozhovoru pro Českou tiskovou kancelář. Ministr zároveň podporuje, aby české obce a města měly více času na výstavbu čistíren odpadních vod.


Na úrovni Evropské komise se podle Sobotky vedou jednání o možnosti, že by se výjimky u DPH prodloužily všem novým členským zemím až do roku 2015. Nováčci včetně ČR argumentují, že staré země EU mají výjimky trvalé, zatímco oni získali úlevy pouze na několik let.


Prodloužení výjimek údajně podporuje i předsedající Lucembursko. O návrhu zatím nejednali ministři financí členských zemí EU, podle Sobotky by však tento bod měl přijít na jednání do konce pololetí.


ČR má do roku 2007 vyjednanou výjimku na nižší DPH na stavební práce spojené s bydlením. Blížící se zvýšení DPH přispělo v uplynulých měsících k prudkému nárůstu výstavby nových bytů i celkové stavení činnosti.


Ministr Sobotka zároveň podporuje myšlenku, že by české obce a města měly mít více času na vybudování čistíren odpadních vod. Podle požadavků EU musejí mít vlastní čistírnu všechny obce nad dva tisíce obyvatel a ČR si vyjednala výjimku do roku 2010. Podle Svazu měst a obcí to bude vyžadovat investice v rozsahu asi 100 miliard korun, na které české obce nemají dost peněz. "Výjimka by měla být prodloužena nejméně do roku 2015," prohlásil nedávno místopředseda Svazu Jaromír Jech.


O případné prodloužení výjimky by muselo Evropskou unii požádat ministerstvo životního prostředí. "Já bych tu snahu určitě podporoval. V té oblasti se odehrál obrovský pokrok, ale současně to do značné míry vyčerpává obecní a městské pokladny a stát také nemá neomezené možnosti, jak výstavbu těchto čistíren podporovat," řekl Sobotka.


Zdroj: ČTK

Komentáře

Načítám komentáře...