ODBORNÁ LITERATURA IV.: NOVINKY

V našem pravidleném seriálu o knižních novinkách z oblasti stavebnictví a architektury tentokrát poněkud odbočíme do oblasti výtvarného umění. Představujeme sedm knižních novinek, které v posledních měsících vyšly a stojí za přečtení Petr Volf: Jiří David Kniha zahrnuje obrazy, objekty, instalace a fotografie...

V našem pravidleném seriálu o knižních novinkách z oblasti stavebnictví a architektury tentokrát poněkud odbočíme do oblasti výtvarného umění. Představujeme sedm knižních novinek, které v posledních měsících vyšly a stojí za přečteníPetr Volf: Jiří David


Kniha zahrnuje obrazy, objekty, instalace a fotografie Jiřího Davida z období posledních dvaceti let. Jedním z rysů jeho díla je nejednoznačnost, proměnlivost a s ní spojená obtížná uchopitelnost: Jiří David neustále hledá odpovídající způsob sebevyjádření – i ve věku, kdy už většina umělců spíše sází na jistotu a střeží si pracně dobyté pozice. V případě Jiřího Davida je jediná jistota v tom, že nevíme, s čím zase přijde ve své nové výstavě či dalším projektu.


BB art, Praha 2005, 199 KčKarel Císař: Co je to fotografie?

Antologie dává reprezentativní průřez myšlením o fotografii, jak se vyvíjelo v průběhu 20. století. Snaží se zachytit vzájemné vztahy a poukazy mezi jednotlivými výkladovými stanovisky. Dva hlavní tématické okruhy představuje zkoumání povahy fotografie a jejího vztahu k výtvarnému umění. První část je vyhrazena především autorům, jejichž texty rozhodujícím způsobem ovlivnily metodické směřování teorie fotografie. Druhý oddíl zaplňují výhradně texty teoretiků umění a fotografie. Závěrečný text je věnován smrti fotografie.

Herrmann & synové, Praha 2005, 498 KčKarel Srp: Emila Medková

Nový svazek edice Fototorst je věnovaný Emile Medkové (1928–1985), která patřila mezi nejvýznamnější české fotografy druhé poloviny dvacátého století. Její tvorba byla bezprostředně spjata se surrealismem: v raném období s okruhem mladých autorů soustředěných kolem Teigeho, v závěrečném období s činností Surrealistické skupiny. Přestože své náměty nacházela především v Praze, uskutečnila i obsáhlé soubory z Paříže (1966) a Itálie (1967).

Torst, Praha 2005, 299 KčGrete Popper: Fotografie mezi dvěma světovými válkami / Photographs frm the inter-war period

Publikace připravená k výstavě, která proběhla ve výstavní síň Camera Moravské galerii v Brně.

KANT, Praha 2005, 550 KčLe Corbusier-Saugnier: Za novou architekturu

Jeden z nejdůležitějších spisů k moderní architektuře a také jedna z nejvlivnějších knih 20. století. Slavný architekt v průkopnické práci z roku 1923 vysvětluje své technické a estetické teorie, pohled na průmysl, ekonomiku, vztah mezi formou a funkcí, atd. První české vydání přebírá grafickou úpravu prvního francouzského vydání z roku 1923 včetně množství doprovodných kreseb a černobílých fotografií. Kniha autora slavné sentence "Dům je stroj na bydlení" vychází v překladu Pavla Halíka.

Rezek, Praha 2005, 620 KčVladimír Preclík: Přišel jsem pozdravit sochy

Kniha přiblížuje mezinárodní sochařské sympozium v Hořicích a představuje osmdesát tři sochařů, kteří tam v průběhu let zanechali své práce.

Gallery, Praha 2005, 950 KčJan Sedlák: Brno secesní. Deset kapitol o architektuře a umění kolem roku 1900

Publikace poprvé komplexně představuje secesní památky Brna. Autor se nezaměřuje pouze na popis budov, ale i nábytek, obrazy a sochy, které nějakým způsobem souvisí s Brnem a secesí.

Era, Brno 2005, 640 Kč


-vr-

Komentáře

Načítám komentáře...