Celosvětová soutěž obdržela 1500 nových projektů

Od listopadu roku 2004 probíhala v odborných časopisech a periodikách zaměřených na architekturu a stavebnictví informační kampaň, vyzývající architekty, stavební inženýry, urbanisty a další experty k účasti v celosvětové soutěži Holcim Awards for Sustainable Construction. Do uzávěrky v dubnu 2005 organizátoři...

Od listopadu roku 2004 probíhala v odborných časopisech a periodikách zaměřených na architekturu a stavebnictví informační kampaň, vyzývající architekty, stavební inženýry, urbanisty a další experty k účasti v celosvětové soutěži Holcim Awards for Sustainable Construction. Do uzávěrky v dubnu 2005 organizátoři zaregistrovali víc jak 1500 projektů z celého světa. V současné době zasedá odborná porota složená ze světově uznávaných odborníků na oblast architektury a stavebnictví, aby vybrala ty nejlepší a nejoriginálnější z nich. Slavnostní večer, na kterém budou předány tři hlavní ceny, tři čestná uznání a další podpůrné ceny, se uskuteční postupně v pěti kontinentech světa na podzim. Evropští vítězové budou oceněni 15. září 2005 v Ženevě. Výherci zároveň postoupí do velkého světového finále, které proběhne v roce 2006.


"První ročník soutěže zaznamenal za pět měsíců nečekaný úspěch v podobě 1500 přihlášených projektů ze 118 zemí světa. Velmi nás těší zájem z České republiky, z celkového počtu 32 zúčastněných zemí v Evropě jsme se umístili na 9.místě. Naše projekty mají velkou šanci uspět v evropském hodnocení a zároveň se probojovat i do světového finále, které se uskuteční příští rok", uvedla Jana Nedasová, marketingová manažerka společnosti Holcim a.s. pro Českou a Slovenskou republiku.


Soutěž Holcim Awards představí nejen ty nejlepší práce, ale ocení každý originální a nekonvenční nápad, který může být přínosem pro budoucí vývoj architektury, urbanismu, designu, stavebnictví a dalších příbuzných disciplín. Nejvíc inovačních a progresivních nápadů zaregistrovali organizátoři z řad architektů a stavebních inženýrů, stejně jako studentů příbuzných oborů z celého světa. Jejich projekty představovaly zejména architektonické studie zaměřené na architekturu domů, vzdělávání v oblasti architektury, urbanistického plánování, ale i architektury administrativních budov nebo zdravotnických a wellness zařízení, krajinné architektury, průmyslových výrobků, regionálního plánování nebo budování dopravní infrastruktury.


Zajímavé jsou dosud dostupné údaje o struktuře přihlašovatelů soutěžních projektů. Víc jak 90 % přihlášených projektů splnilo formální podmínky a postoupilo do výběrového procesu. Téměř polovina z nich byla v anglickém jazyce, třetinu tvořily projekty španělsky hovořících účastníků a zbytek představovaly práce v portugalštině a francouzštině. Nejvíc přihlášených projektů v rámci Evropy bylo zaregistrováno ze Španělska (107), na druhém místě se ve statistikách umístilo Německo a Itálie (33), překvapivě vysoký zájem projevili účastníci z Rumunska (23) a Srbska a Černé Hory (20). Česká republika skončila na devátém místě těsně za Slovenskem a Maďarskem (sedmé místo). Evropské země poslaly do soutěže dohromady 378 projektů. Nejvyšší počet v celosvětovém měřítku byl zaznamenán ze zemí Latinské Ameriky (588).


Výsledky soutěže a vítězné projekty s celkovou výškou dotace 2 miliony USD budou postupně vyhlašovány v září 2005 na jednotlivých kontinentech - v Pekingu, Bostonu, Ženevě, Johannesburgu a v Rio de Janeiru, kde budou předány ceny v hodnotě 220 000 amerických dolarů na jeden region. Tři vítězné projekty postoupí do celosvětového kola, které se uskuteční v polovině roku 2006, a budou mít šanci bojovat o 900 000 amerických dolarů.

Zdroj: Holcim

Komentáře

Načítám komentáře...