U projektu Freedom Tower je standardem platforma Autodesk Revit

Informační model budovy napomáhá spolupráci a koordinaci mezi architekty, návrháři, inženýry a dodavateli Společnost Autodesk oznámila, že společnost Skidmore, Owings & Merrill LLP (SOM) zvolila u projektu Freedom Tower, budovy, která má jako první vyrůst na místě bývalého Světového obchodního centra v New Yorku,...

Informační model budovy napomáhá spolupráci a koordinaci mezi architekty, návrháři, inženýry a dodavateli


Společnost Autodesk oznámila, že společnost Skidmore, Owings & Merrill LLP (SOM) zvolila u projektu Freedom Tower, budovy, která má jako první vyrůst na místě bývalého Světového obchodního centra v New Yorku, jako společný standard platformu Autodesk Revit. SOM se v praxi přesvědčila, že Revit umožňuje architektům a návrhářům pracovat tak, jak uvažují, a zároveň jim šetří spoustu času při revizích a překreslování. SOM při vytváření, správě a sdílení digitálních návrhových dat spoléhá také na službu Autodesk Buzzsaw a spolupracuje s divizí Autodesk Consulting na implementaci softwaru a školení uživatelů.


"Tvůrčí práce v rámci jediného, komplexního digitálního modelu budovy Freedom Tower představuje skutečnou procesní revoluci," řekl Carl Galioto, FAIA, partner v newyorské kanceláři firmy SOM. "Jakmile jsme u tohoto projektu začali používat Autodesk Revit Building, naše týmy najednou mohly zkoumat a zkoušet různé možnosti návrhu s mnohem menším úsilím než kdy předtím."Autodesk Revit Building poskytuje konkurenční výhodu s minimálním rizikem

Firma SOM vybírala software pro projekt Freedom Tower formou soutěže, přičemž jednotlivá řešení hodnotila podle hledisek vyspělosti, úrovně podpory a toho, jak se osvědčila u jiných projektů. Od konce 80. let minulého století, kdy SOM vyvinula vlastní softwarový systém AES, si představovala práci s modelem budovy, v němž budou integrovány všechny komponenty včetně systémů budovy a stavební konstrukce. Z AES postupně přešla na AutoCAD a následně na platformu Autodesk Revit. Tím se kruh uzavřel a SOM mohla realizovat svou původní představu o strategii práce v informačním modelu budovy.


Při zavádění platformy Autodesk Revit Kvůli SOM požádala divizi Autodesk Consulting o pomoc s implementací a školením. Odborníci z Autodesk Consulting mimo jiné pomohli vyřešit změny pracovního toku, které si vyžádala implementace informačního modelu budovy. Protože Autodesk Revit Building ukládá všechna data budovy v koordinovaných databázích a ne v jednotlivých souborech, zmenšila se dokumentace projektu Freedom Tower z více než 20 000 souborů CADu na pouhých pět databází Revitu.


Analýza informačního modelu budovy zkvalitňuje návrh

SOM vytvořila v aplikaci Revit Building digitální informační model projektu Freedom Tower, jenž zahrnuje data z aplikací jiných dodavatelů pro analýzu pohybu lidí a energií. Také provedla průzkum forem budovy jako celku i jednotlivých podlaží.


Datově bohatý model umožnil racionalizovat analytická data, provázat je s tradiční dokumentací a přepracovat budovu podle nejvyšších bezpečnostních měřítek. Technologie parametrických změn umožnila, aby se změny okamžitě projevily v celém projektu, což ušetřilo spoustu času s překreslováním.


Spolupráce a koordinace v rámci širšího týmu
Zajištění komunikace a správy dat mezi stovkami členů projektového týmu představuje ohromnou výzvu. Když SOM pořádá koordinační schůzky s širším týmem, do nějž patří konstrukční inženýrská firma Cantor Seinuk Group (CSG), strojní, električtí a instalační inženýři Jaros Baum & Bolles, Inc. (JB&B) a stavitelská firma Tishman Construction Corporation, členové týmu nekreslí červenými tužkami na papírové výkresy, ale sedí u plazmové obrazovky a sledují model přímo v Revitu.


SOM očekává, že při projektu Freedom Tower bude vygenerováno víc návrhových dat než u jakéhokoli jiného projektu od založení firmy téměř před 70 lety. Náročný časový plán vyžaduje, aby členové týmu efektivně spolupracovali, rychle zvládali úkoly a zajišťovali schválení různých zainteresovaných stran včetně majitele a developera (Silverstein Properties), vlastníka pozemku (Správy přístavu New York a New Jersey), společnosti Lower Manhattan Development Corporation (LMDC), starosty města New York a guvernéra státu New York. Při řízení tohoto složitého procesu používá SOM Autodesk Buzzsaw, online službu pro projektovou spolupráci, jako primární nástroj pro komunikaci zpráv o projektu, sdílení návrhových dokumentů a řízení výstavby.Zdroj: Autodesk

Komentáře

Načítám komentáře...