Pražská památková rezervace je v dobrém stavu, tvrdí město

Pražská památková rezervace je v dobrém stavu, tvrdí město

Pražská památkové rezervace je podle mínění vedení města v dobrém stavu a nijak výrazně jí neuškodil ani ekonomický rozvoj po pádu socialismu. Zda tomu je skutečně tak, budou brzy hodnotit odborníci UNESCO. Budou zkoumat, zda má rezervace stále znaky, pro které byla v roce 1992 zapsána na seznam kulturního dědictví....

Pražská památkové rezervace je podle mínění vedení města v dobrém stavu a nijak výrazně jí neuškodil ani ekonomický rozvoj po pádu socialismu. Zda tomu je skutečně tak, budou brzy hodnotit odborníci UNESCO. Budou zkoumat, zda má rezervace stále znaky, pro které byla v roce 1992 zapsána na seznam kulturního dědictví. Podle primátorova náměstka Jana Bürgermeistra centru města vyškrtnutí ze seznamu nehrozí.


Památkáři nyní dokončili zprávu, která vývoj a stav rezervace podrobně popisuje. "Zpráva, která odejde přes ministerstvo kultury do Paříže, doloží, že v tomto směru je rezervace v dobrém stavu, v dobré kondici a v dobré péči. Přes všechen bouřlivý rozvoj a obrovské prostředky, které za posledních 15 let vstoupily téměř do všech domů v centru, jsme neztratili nic na kulturní postatě a hodnotě," míní náměstek.


Podle ředitele magistrátních památkářů Jana Kněžínka se různé chyby spojené s výstavbou nových domů zejména začátkem 90. let staly. Diskuse vzbudil například palác Myslbek, bankovní dům na náměstí Republiky, později novostavba na Karlově náměstí. "Lze ale považovat za zázrak, že v masivní obnově nedošlo k hrubým chybám," zdůraznil Kněžínek.


Podařilo se podle něj zastavit chátrání památek. "V tisícileté historii města Prahy nikdy nedošlo k tak mohutné obnově památkových objektů, jako za posledních deset až 12 let," podotkl ředitel. Některé cenné domy, jako například jedna budova v Karlově ulici a domy U Sixtů na Staroměstském náměstí, se zatím rekonstrukcí nedočkaly. Vesměs je to dáno špatnou privatizací nebo restitučními spory, dodal Kněžínek.


Rezervace však není jen o památkách, ale také o běžném životě. Náměstek připomněl diskuse o vylidňování centra, které se přičítalo přestavbě bytů na kanceláře. Ze statistiky ale vyplývá, že počet obyvatel centra klesá v podstatě stejným tempem už osm desítek let, uvedl Bürgermeister.


Představitelé města říkají, že rezervaci nelze zcela zakonzervovat, jak by si přáli někteří památkáři. Totéž si myslí i architekt Jakub Cigler. Připomněl, že Praha se tisíc let vyvíjela a měla množství podob. Památková péče by neměla být brzdou rozvoje, ale měla by určovat jeho směr, řekl.


Architekt se obává toho, že nyní převažuje konzervatismus. Kdyby se postupovalo stejně třeba v 19. století, Praha by neměla kamenná nábřeží a byla by periferním městem, uvedl Cigler. "Nesouhlasím s postojem, že by se nemělo stavět vůbec," pokračoval. Chybou je to, že památková péče vesměs nerozezná kvalitní projekt od nekvalitního, dodal architekt.


Experti UNESCO budou kontrolovat zprávu přímo v Praze. Metropole není jediným městem, které nyní zápis obhajuje. Podobně jsou na tom podle Kněžínka třeba Telč a Český Krumlov.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Načítám komentáře...